Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z Białegostoku przeprowadzą badania, które mają pomóc w zwiększeniu populacji rysi
Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku wesprą projekt reintrodukcji rysi w Polsce. Profesor Mirosław Ratkiewicz i dr Maciej Matosiuk przeprowadzą badania genetyczne, które mają pomóc w zwiększeniu populacji tych rzadkich zwierząt.
Naukowcy z Białegostoku wezmą udział w międzynarodowym projekcie realizowanym jedocześnie w Polsce, Niemczech i na Litwie.
Za Polską część projektu odpowiada Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które właśnie zaprosiło do udziału biologów z UwB.
Jak informują realizatorzy projektu, w naszym kraju żyje niespełna 120 rysi, które występują w dwóch odrębnych populacjach: karpackiej i północno-wschodniej.
Celem projektu jest zwiększenie ich liczebności i poszerzenie areału występowania.
Rysie na dobre zamieszkały z Wigierskim Parku Narodowym.
Ryś zrobił to, do czego stworzyła go natura. Chociaż dla nas to bardzo trudna sytuacja, bo zagryzł łanię, która była była podopieczną Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach - mówi jego kierownik Dawid Wójcik. I dodaje, że do ataku doszło także dlatego, że ośrodek jest bardzo oddalony od siedlisk ludzkich.
Dzień Dobry, tu Bajkowy południk w Polski Radiu Białystok w Światowym Dniu Kota.
To okazja, by lepiej poznać największego, dzikiego kota żyjącego w Europie. Białowieski Park Narodowy organizuje "Noc z Rysiem".
Zrobiono to za pomocą fotopułapki. Kamera nagrała ją w rezerwacie ścisłym przy tamie bobrowej na rzece Kamionka.