Radio Białystok | Wiadomości | Pół tysiąca raków błotnych wpuszczono do Narwi koło Suraża
Ma to zwiększyć bioróżnorodność Narwiańskiego Parku Narodowego. Pół tysiąca raków błotnych wpuszczono we wtorek (31.10) do Narwi koło Suraża.
To drugi rok z rzędu, kiedy do tej rzeki wpuszcza się ten rodzimy gatunek raków. W ubiegłym roku w kilku miejscach w okolicach Waniewa wpuszczono tysiąc raków, a teraz pół tysiąca.
Iwona Laskowska z Narwiańskiego Parku Narodowego tłumaczy, że decyzję o tym poprzedziły badania naukowców.
Robimy to zgodnie z zadaniami ochronnymi zatwierdzonymi przez ministra klimatu i środowiska. Podstawą tych działań jest projekt planu ochrony, czyli bardzo szczegółowe badania naukowe, które zostały przeprowadzone w parku. Naukowcy stwierdzili, że jest potrzeba reintrodukcji tego gatunku w Parku - mówi Iwona Laskowska.
Rak błotny został wyparty z Narwi przez inwazyjny gatunek obcy raka pręgowatego. Ponowne wpuszczanie do Narwiańskiego Parku Narodowego raka błotnego ma przywrócić ten gatunek w tej rzece.
Dr Dariusz Ulikowski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - Państwowego Instytutu Badawczego w Olsztynie mówi, że rak błotny jest niezwykle pożytecznym gatunkiem w rzekach.
Te skorupiaki pełnią podobną rolę, jak mrówki na łące. To takie organizmy sanitarne, które sprzątają wszelkie padłe organizmy typu ryby czy żaby, ale także stanowią pożywienie dla wielu gatunków zwierząt wodnych - mówi dr Dariusz Ulikowski.