Radio Białystok | Wiadomości | Z białostockiej miejskiej pasieki zebrano pierwszy w tym roku miód
Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki odbyło się w środę (24.05) w Białymstoku. Powstała ona w 2019 roku niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników.
Obecny sezon miodobrania jest czwartym w Białymstoku. Pasieka nie ma charakteru komercyjnego, a edukacyjny.
- W 2020 roku zebrano 98 kg miodu, w 2021 - 150 kg, a w ubiegłym 200 kg. Miód po odwirowaniu wlewany jest do słoiczków, które rozdawane są gościom i mieszkańcom podczas różnych uroczystości - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Miejską pasieką zajmuje się Mikołaj Maj. Mówi, że pszczoły dobrze przetrwały zimę i ten pierwszy tegoroczny miód jest m.in. z mniszka, klonu, a nawet z kwitnących wczesną wiosną krokusów.
Do promocji miejskiej pasieki dołączyła piłkarska Jagiellonia Białystok.
W Białymstoku w ramach projektu ochrony owadów zapylających stworzono też miejsce dla dziko żyjących pszczół. W Lesie Zwierzynieckim ustawiono kłody bartne, a w drzewie, w pniu sosny, powstała barć. Jednak tam miodu się nie zbiera.
Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku Fundacja "Łąka" ustawiła łąkomat. Urządzenie za darmo wydaje nasiona kwietnej łąki.
Ten żółty kwiatek często jest mylony z mleczem, a rośnie praktycznie wszędzie: na łąkach, pastwiskach, przy drogach. Mowa o mniszku lekarskim.
Mają dość zapewnień o działaniach na rzecz ochrony klimatu, a domagają się konkretów. Aktywiści klimatyczni i działacze Młodej Lewicy w Podlaskiem z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach.
Około 11 hektarów - taką powierzchnię będą miały w tym roku w Białymstoku łąki kwietne.
Ma to popularyzować wiedzę o tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią te małe owady. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Pszczelarstwie dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
Można tam m.in. kupić miód prosto z pasieki i obejrzeć pokaz filmów o pszczołach. Na Uniwersytecie w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego trwają 38. Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.
To trzecie takie miejsce w Białymstoku - przy ul. Transportowej, na niewielkiej zaniedbanej miejskiej działce, powstał Botaniczny Park Kieszonkowy.
Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, która liczy kilka uli, odbyło się we wtorek (24.05). W tym roku miasto planuje zebrać łącznie ok. 150 kg miodu.