Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy urzędnicy rozpoczęli przygotowywanie terenów pod łąki kwietne
Około 11 hektarów - taką powierzchnię będą miały w tym roku w Białymstoku łąki kwietne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To o ponad dwa hektary więcej niż w roku poprzednim. Rośliny pojawią się w różnych częściach miasta. Jak poinformowali we wtorek (11.04) urzędnicy - rozpoczęło się już przygotowywanie terenów pod łąki. Wysiew planowany jest w drugiej połowie kwietnia i na początku maja.
Łąki kwietne będą nie tylko w centrum miasta, ale też na osiedlach. Głównie będą to mieszanki około 30 gatunków roślin.
Będą wielokwiatowe, miododajne czy antysmogowe, jednoroczne i bylinowe, obok tych przyjaznych ptakom i zapylaczom, będą też łąki przyjazne motylom, ale - oprócz tego, że łąki ładnie wyglądają, to też są one ważne z punktu widzenia oczyszczania powietrza, zatrzymywania wilgoci i ochrony gleby - mówi dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Andrzej Karolski.
Mniej niż w poprzednich latach będzie pól słonecznikowych. "Nie należy ich się spodziewać w tych miejscach, gdzie były poprzednio" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki: "zależy nam na tym, żeby był płodozmian, a przez to możliwość wzmocnienia gleby, aby po jakimś czasie pola słoneczników mogły wrócić w to samo miejsce".
W tym roku zwiększy się o ponad dwa hektary powierzchnia łąk kwietnych. Zwiększy się też z 36 do 50 hektarów powierzchnia niekoszonych zieleńców.
Utworzyło je nadleśnictwa działające na Augustowszczyźnie.
To trzecie takie miejsce w Białymstoku - przy ul. Transportowej, na niewielkiej zaniedbanej miejskiej działce, powstał Botaniczny Park Kieszonkowy.
35 tys. jednorocznych kwiatów, ponad 250 drzew i krzewy - to tegoroczne nasadzenia Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM w Łomży.