Radio Białystok | Wiadomości | Aktywiści Młodej Lewicy z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach

Aktywiści Młodej Lewicy z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach

autor: Ryszard Minko

21.04.2023, 17:43, akt. 17:56

Mają dość zapewnień o działaniach na rzecz ochrony klimatu, a domagają się konkretów. Aktywiści klimatyczni i działacze Młodej Lewicy w Podlaskiem z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach.

Źródło: Alex Zyskowski – Osoba Koordynująca Regionem Podlaskim Młodej Lewicy
Źródło: Alex Zyskowski – Osoba Koordynująca Regionem Podlaskim Młodej Lewicy

- Pojęcie kryzysu klimatycznego od wielu lat staje się naszą rzeczywistością, od której nie ma ucieczki. Na co dzień widzimy jego skutki, choć nie zawsze są blisko nas - ekstremalne zjawiska pogodowe, susze, pożary, powodzie. Walka z kryzysem klimatycznym to nie tylko budowa łąk kwietnych czy budowa ścieżek rowerowych, ale także inwestycje w komunikację zbiorową i zwiększanie jej dostępności czy dbanie o nasze lasy. Betonoza której najlepszy przykład mamy na Rynku Kościuszki i wycinka drzew pod restauracje fast-food to działania, które przyczyniają się do zaostrzania kryzysu klimatycznego, musimy podjąć kroki aby to zahamować - mówi Lidia Romańczuk, działaczka Młodej Lewicy.

To nie jest tak, że władze Białegostoku bagatelizują problem, bo w ciągu ostatnich lat na różne działania przeciwdziałąjące zjawisku wydano blisko 200 milionów złotych - odpowiada rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.

- Przede wszystkim w ten "Plan Adaptacji miasta Białystok do zmian klimatu" wpisują się takie zadania jak realizacja inwestycji polegających na budowie chociażby odnawialnych źródeł energii, zadania związane z gospodarką odpadami, przede wszystkim z ich odpowiednią segregacją. Trzeba wspomnieć o tym, że aktualnie w Białymstoku mamy już ok. 50 zbiorników retencyjnych. Dbamy także o bioróżnorodność miasta, poprzez chociażby tworzenie łąk kwietnych, zielonych przystanków i pasiek miejskich - mówi Urszula Boublej.

"Plan adaptacji miasta Białystok do zmian klimatu" realizowany jest od czterech lat. Jesienią ubiegłego roku Rada Miasta przyjęła stanowisko, w którym zobowiązuje władze miasta do intensyfikacji działań.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polskie Radio Białystok włączyło się w akcję "Godzina dla Ziemi" [wideo]

25.03.2023, 07:27

Polskie Radio Białystok włączyło się w ogólnoświatową akcję WWF "Godzina dla Ziemi”. W sobotę o 20:30 na godzinę wyłączyliśmy oświetlenie naszej rozgłośni przy ul. Świerkowej w Białymstoku.


Mniej mięsa, odzieży i samochodów. Raport C40 Cities

2.03.2023, 15:45

Według wstępnych założeń C40 Cities mamy znacząco ograniczyć spożycie mięsa, w efekcie wyeliminować je z diety. Mamy zużywać mniej odzieży, ograniczyć jazdę samochodem i loty samolotem. Czy to możliwe do wcielenia idee?





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok