Radio Białystok | Wiadomości | Będzie przetarg na nowy dworzec kolejowy w Łapach
W drugiej połowie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na projekt i budowę nowego dworca kolejowego w Łapach. Nowy obiekt zastąpi stary, wyburzony w ostatnich dniach.
Stary dworzec z lat 60-tych XX wieku zostanie zastąpiony nowym, systemowym, który ma powstać według indywidualnego projektu.
- Obiekt będzie większy niż typowe dworce modułowe, ale dokładny zakres planowanych funkcji dworca nie został jeszcze zamknięty - poinformowała Agnieszka Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP S.A.
Jak dodaje Agnieszka Jurewicz, inwestycja ma być realizowana w trybie "zaprojektuj i zbuduj", na podstawie koncepcji architektonicznej opracowanej przez projektantów PKP S.A. W drugiej połowie roku spółka chce ogłosić przetarg na wykonawcę dworca.
- Ostateczny termin realizacji inwestycji będzie zależał od momentu podpisania umowy z wykonawcą - mówi Agnieszka Jurewicz.
Dworzec kolejowy w Łapach ma powstać w ramach programu inwestycji dworcowych. Łapy leżą na trasie międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica, na odcinku Warszawa-Białystok. W ramach trwającej modernizacji 71-km odcinka Czyżew-Białystok tej trasy, do końca 2024 r. ma być zakończona przebudowa stacji Łapy.
Modernizację odcinka Czyżew-Białystok prowadzi PKP PLK S Tomasz Łotowski z tej spółki, poinformował w środę, że stary dworzec w Łapach jest już wyburzony i trwa porządkowanie terenu.
Budynek dworca kolejowego na stacji w Łapach będzie wyburzony. W jego miejscu pojawi się nowoczesny obiekt z kasami i poczekalnią.
Centrum miasteczka zmienia się i pięknieje - został jeden budynek, który straszy. Mieszkańcy Łap narzekają na stan tamtejszego dworca kolejowego. Uważają, że powinien być jak najszybciej wyremontowany.
Będzie plac manewrowy dla autobusów. Staną wiaty przystankowe. Plus 85 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 75 - park&ride, czyli dla podróżnych, którzy przyjadą tu samochodem, a dalej pojadą komunikacją zbiorową. Do tego postój taksówek. Atrakcją ma być plac zabaw. Staną też nowe latarnie. Tak zapowiada burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.
Od posadzenia dębu pamięci, który poświęcony został Bronisławowi Zarzeckiemu - zastępcy zawiadowcy stacji w Łapach, zamordowanemu w Mińsku w 1940 roku, rozpoczęły się w piątek obchody 150-lecia powstania kolei warszawsko-petersburskiej.