Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Łap świętują powstanie kolei warszawsko - petersburskiej
Od posadzenia dębu pamięci, który poświęcony został Bronisławowi Zarzeckiemu - zastępcy zawiadowcy stacji w Łapach, zamordowanemu w Mińsku w 1940 roku, rozpoczęły się w piątek (14.09) obchody 150-lecia powstania kolei warszawsko-petersburskiej.
Było też seminarium popularno-naukowe i wystawa.
Budowa linii kolejowej łączącej Petersburg z Warszawą rozpoczęła się w 1851 roku. W 1862 roku ukończono całą trasę: Petersburg - Gatczyna - Ługa - Psków - Dźwińsk - Wilno - Białystok - Łapy - Warszawa i oddano linię kolejową do użytku.
Uruchomienie Kolei Warszawsko-Petersburskiej na całym odcinku miało znaczenie przełomowe dla dziejów miejscowości, przez które została wytyczona. Stało się impulsem do gwałtownego rozwoju gospodarczego i demograficznego. Zbudowano tutaj m.in. dworzec kolejowy pierwszej klasy, który był jednym z największych budynków na całej trasie. Integralną częścią stacji były warsztaty zajmujące się naprawą parowozów oraz wagonów, zlikwidowane kilka lat temu.
150-lecie powstania kolei warszawsko-petersburskiej mieszkańcy Łap i okolic świętować także będą w sobotę i niedzielę. W sobotę w kościele pw. Piotra i Pawła o 13:00 rozpocznie się msza święta w intencji kolejarzy, a między 15:00 a 20:00 odbędzie się festyn na Placu Niepodległości. A w niedzielę na festyn można się wybrać do miejscowości Sokoły. (ew/wsz, zmj)
Zobacz też:
Białystok: wystawa na 150 lecie uruchomienia kolei w regionie