Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Łap liczą na jak najszybszą przebudowę dworca kolejowego
Centrum miasteczka zmienia się i pięknieje - został jeden budynek, który straszy. Mieszkańcy Łap narzekają na stan tamtejszego dworca kolejowego. Uważają, że powinien być jak najszybciej wyremontowany.
Wiele osób zwraca uwagę, że po remoncie zdecydowanie lepiej wygląda Plac Niepodległości. Wkrótce przy nim otwarta będzie nowa siedziba Domu Kultury. Jednym z budynków, który szpeci tę okolicę jest właśnie dworzec PKP. Przyznaje to także burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.
Centrum wypiękniało, jedyny słaby element, który został, to właśnie dworzec. Na dziś niestety nie ma pozwolenia na przebudowę. Wszystko zależy od porozumienia PKP PLK, które jest odpowiedzialne za przebudowę linii kolejowej z właścicielem nieruchomości, czyli PKP S.A. Dla nas bardzo ważna informacja jest taka, że jesteśmy na oficjalnej liście przebudowy dworców. Teraz trzeba dograć szczegóły - tłumaczy Krzysztof Gołaszewski.
Faktycznie dworzec kolejowy w Łapach jest na liście planowanych inwestycji w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. Konkretnych terminów na razie jednak nie ma.
Obecnie inwestycja jest na etapie planowania i przygotowania – trwają prace analityczne mające na celu wypracowanie wariantu realizacji tego obiektu. Niezbędnym elementem w przypadku tej inwestycji, który umożliwi realizację dalszych jej etapów – czyli wykonania prac projektowych i budowlanych – jest m.in. synchronizacja planów PKP S.A. z trwającą obecnie przebudową linii kolejowej Warszawa – Białystok, będącej częścią korytarza transportowego Rail Baltica. Więcej o szczegółach, w tym o harmonogramie inwestycji, będziemy mogli powiedzieć w późniejszym czasie - informuje rzecznik Polskich Kolei Państwowych Michał Stilger.
PKP buduje w całej Polsce dworce w systemie modułowym. Burmistrz chciałby, aby w Łapach była tam też przestrzeń komercyjna, czyli sklepy i punkty usługowe.
- Łapy są dość dużą gminą i ten dworzec powinien pracować na siebie - mieć przychody z wynajmu i czynszów - przekonuje Krzysztof Gołaszewski i przypomina, że pierwotnie planowano przebudowę dworca do 2023 roku. Samorządowiec liczy na to, że rozbiórka i prace przygotowawcze rozpoczną się szybciej.
Remont całej trasy kolejowej Białystok - Warszawa ma zakończyć się w 2024 roku.