Radio Białystok | Wiadomości | Dworzec kolejowy w Łapach do wyburzenia
Budynek dworca kolejowego na stacji w Łapach będzie wyburzony. W jego miejscu pojawi się nowoczesny obiekt z kasami i poczekalnią.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz dworzec w Łapach jest zamknięty i według wielu mieszkańców to najbrzydszy obiekt w centrum miasta. Wkrótce może się to zmienić, bo PKP S.A. szykuje się do inwestycji.
Do Programu Inwestycji Dworcowych (w ramach aktualizacji programu) została włączona inwestycja budowy nowego dworca kolejowego w Łapach. Aktualnie PKP S.A. rozpoczęły proces przygotowawczy dla tej inwestycji. Pod uwagę brany jest wariant budowy nowoczesnego dworca systemowego z funkcjami oraz powierzchniami dostosowanymi do realnego zapotrzebowania podróżnych, oraz w pełni dostosowanego do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - mówi Agnieszka Jurewicz z PKP S.A.
Na razie jednak nie wiadomo, kiedy powstanie nowy dworzec kolejowy w Łapach, ani ile będzie kosztował.
Budynek dawnego dworca kolejowego Łapy nie stanowi własności PKP S.A. Został on przekazany w 2013 roku na rzecz Gminy Łapy, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z przeznaczeniem na realizację zadań w dziedzinie transportu - dodaje Agnieszka Jurewicz.
Obecnie trwają uzgodnienia z gminą Łapy dotyczące zwrotu nieruchomości gruntowej na rzecz PKP S.A., w celu umożliwienia realizacji projektu budowy nowego dworca kolejowego. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami pomiędzy interesariuszami obecny budynek dworca, kolidujący z planowanymi pracami torowymi, zostanie rozebrany - mówi Jurewicz.
617 mln zł w najtańszym wariancie będzie kosztowało odtworzenie linii kolejowej z Łap przez Śniadowo do Łomży. Pieniądze na ten cel zagwarantowane są w programie Kolej Plus, którego budżet rząd zwiększył ostatnio z 5 do 11 mld zł.
Za kilka lat możliwe mogą być podróże koleją na trasie Białystok - Łomża.
Wielu tragedii można było uniknąć, gdyby wszyscy przestrzegali obowiązujących zasad. O tym mówią kolejarze - organizatorzy akcji "Zatrzymaj się przed torem – nie ryzykuj!".
Wymagało to długich przygotowań i ogromnej precyzji. Robotnicy przy pomocy ogromnego dźwigu rozebrali już prawie całą kładkę dla pieszych na białostockim dworcu kolejowym. Chodzi o konstrukcję w pobliżu dworca PKS.