Radio Białystok | Wiadomości | "Białystok, tu mieszkam" - wystawa o ludziach, którzy musieli opuścić Białoruś
Choć wykonują różne zawody, to mają wspólną historię - opuścili Białoruś. W białostockiej galerii handlowej "Alfa" otwarto we wtorek (29.11) wystawę składającą się ze zdjęć i historii przyjazdu do Białegostoku 13 osób.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wśród nich jest malarz i artysta Oleg Kobzar.
- Los tak chciał dla mnie i dla wielu innych Białorusinów, a jak przyjechałem to przyglądałem się Podlasiu i choć byłem też w innych polskich miastach, to w Białymstoku czuję się jak u siebie - mówi Oleg Kobzar.
Wystawa jest realizowana z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź w ramach programu Wsparcia Białoruskich Rodzin Fundacji "Okno na Wschód".
- Chcemy pokazać, że wśród nas są obywatele Białorusi, że to są nasi sąsiedzi, koledzy i koleżanki z pracy, którzy są ważną częścią białostockiej społeczności - mówi Paweł Mickiewicz z Fundacji "Okno na Wschód".
Wystawę "Białystok, tu mieszkam" można oglądać w galerii handlowej "Alfa" do 11 grudnia.
"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Miakiej - informuje państwowa agencja BiełTA. Przyczyny śmierci nie są znane.
Dwa lata temu podczas „białoruskiej rewolucji godności” Raman Bandarenka wyszedł na podwórko bloku, w którym mieszkał w Mińsku aby sprzeciwić się niszczeniu biało-czerwono-białych wstążek przez funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki. Został pobity i zabrany na posterunek milicji. Zmarł tego samego dnia wskutek odniesionych obrażeń.
Mimo trudnej sytuacji politycznej na wschodzie: na Białorusi, wojny w Ukrainie, sytuacji w Rosji, w różnej formule, ale odbędzie się tam tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z zagranicy 'Kresy".
Białorusini protestują przeciwko wojennej agresji i działaniom dyktatora Łukaszenki.
"Niech żyje Białoruś i chwała Ukrainie" - takie hasła rozbrzmiewały w niedzielę (9.10) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi - w poniedziałek (3.10) w Białymstoku odbyła się premiera pierwszej książki o liderce białoruskiej opozycji pod tytułem "Lodołamaczka Swiatłana Cichanouska".
Jest to wyraz solidarności i uznania dla walczących o wolność i demokrację Białorusinów i Ukraińców. Dziś (26.09) Rada Miejska Białegostoku postanowiła zmienić nazwę ulicy Elektrycznej. Od dziś część ulicy przy której znajduje się budynek Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś ma nosić nazwę Wolnej Białorusi.
Ulica Wolnej Białorusi i rondo Wolnej Ukrainy. Te nazwy pojawią się w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Decyzję podjęli w poniedziałek (26.09) radni.