Radio Białystok | Wiadomości | Spacer śladami starych domów na Bojarach
W czwartek (12.05) można wziąć udział w kolejnym spacerze szlakiem starych domów w Białymstoku. To część projektu "Na ratunek starym domom" - Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok, które stara się ocalić dawną zabudowę miasta. Początek spaceru o 17:30 przy ul. Koszykowej 1.
Na liście twórców projektu "Na ratunek starym domom" znalazło się kilkanaście budynków, które są zapisem wielokulturowej przeszłości miasta. Twórcy projektu chcą zwrócić uwagę na stare domy w centrum Białegostoku a te, które się da - otoczyć opieką i uratować.
W majowe czwartki wszyscy chętni mogą, spacerując poznawać historię popadających w ruinę pustostanów.
- Dziś kierunek: Bojary - mówi koordynatorka projektu "Na ratunek starym domom" prezeska Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok Urszula Dąbrowska.
Spacery szlakiem starych domów cieszą się ogromnym zainteresowaniem białostoczan, którzy chcą lepiej poznać przeszłość miasta, w którym żyją.
Jeszcze w tym roku przeprowadzony będzie plebiscyt wśród białostoczan, dzięki któremu powstanie lista rankingowa. Na jej szczycie znajdą się domy, których ocalenia domagają się mieszkańcy. Rekomendacje trafią do Urzędu Miejskiego.
Więcej informacji o tym projekcie można znaleźć na naszej stronie internetowej widok.org.pl.
Pamiątka po dawnej architekturze Białegostoku znów jest na sprzedaż. Władze miasta ogłosiły kolejny przetarg na sprzedaż domu przy ulicy Mazowieckiej 31/1.
Chodzi o to by zwrócić uwagę na stare domy w centrum Białegostoku, by otoczyć je opieką i te, które się da, uratować.
Stanem domu przy ul. Wiktorii 9 w Białymstoku zaniepokojeni są obrońcy zabytków, a także mieszkańcy Bojar.
Uchwała białostockich radnych wstrzymująca budowę nowoczesnego bloku na zabytkowych Bojarach jest nieważna. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, który zajmował się skargą inwestora na sierpniową uchwałę w tej sprawie.
Co dalej z zaniedbanymi drewnianymi i murowanymi domami w Białymstoku? Dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje społeczne dotyczące 13 wybranych budynków, które są w zasobach miejskich. Prowadziło je kilka białostockich organizacji.
Jedni traktują ją jako wstydliwy relikt przeszłości w 300-tysięcznym mieście, inni widzą w niej oryginalny element miejskiego krajobrazu i naszego dziedzictwa. Ukazała się właśnie książka "Architektura drewniana w Białymstoku".
To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów drewnianej architektury w Białymstoku. Dom mieszkalny z ul. Złotej 7 trafił do rejestru zabytków.
Jeden z najbardziej charakterystycznych białostockich drewnianych domów z dwudziestolecia międzywojennego trafił do rejestru zabytków.
To kolejny stary budynek, który zniknął z krajobrazu białostockiej dzielnicy Bojary. Prywatny właściciel wyburzył murowany dom z lat 30. ubiegłego wieku.
Są konkretne pomysły na ochronę zabytkowego osiedla w Białymstoku, ale nie wszystkim podobają się te propozycje.