Radio Białystok | Wiadomości | Budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 w Białymstoku zabytkiem
Jeden z najbardziej charakterystycznych białostockich drewnianych domów z dwudziestolecia międzywojennego trafił do rejestru zabytków.
Chodzi o budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8, którego bryła i elewacje będą podlegały ścisłej ochronie. Jak uzasadnia swoją decyzję Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków profesor Małgorzata Dajnowicz, dom charakteryzuje się oryginalną i zwartą bryłą i reprezentacyjnym naczółkowym dachem. Na uwagę zasługuje też dekoracyjne odeskowanie elewacji, z charakterystyczną dla białostockich Bojar jodełką.
Zdaniem profesor Dajnowicz, oprócz wartości artystycznych, bryła budynku posiada wartości naukowe, urbanistyczne i krajobrazowe, bo zachowana budowla wskazuje na przedwojenne rozplanowanie tej części Białegostoku i przykład ówczesnego drewnianego budownictwa mieszkalnego.
To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy szukają pięknych, wiosennych plenerów na spacery. Po niemal dwumiesięcznej przerwie, od soboty (9.05) możemy ponownie zwiedzać Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Kilkadziesiąt osób przyglądało się zakładaniu nowej kopuły na zabytkowy kościół w Supraślu. Zaprojektował ją ponad sto lat temu słynny architekt Romuald Samotyja Lenczewski, a zrealizował obecny proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Supraślu ksiądz Andrzej Chutkowski.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie opiekować się m.in. kołami gospodyń wiejskich i grupami rekonstrukcyjnymi. Podlascy radni zmienili statut instytucji.
2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.
Oprócz wartości historycznych cechują go również wartości artystyczne. Przedwojenny budynek przy ul. Mickiewicza 11 w Białymstoku oficjalnie jest zabytkiem. Do rejestru wpisała go wojewódzka konserwator prof. Małgorzata Dajnowicz.
Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków. W ocenie służb konserwatorskich, w tej sytuacji bez dodatkowych uzgodnień i nowego pozwolenia na budowę nie powinna być realizowana obecna modernizacja obiektu.