Radio Białystok | Wiadomości | Setki ukraińskich uchodźców odwiedzają codziennie magazyn przy Jurowieckiej w Białymstoku
Ubrania, obuwie czy jedzenie - to teraz najbardziej potrzebne rzeczy, które mogą dostać za darmo. Magazyn przy Jurowieckiej 21 w Białymstoku codziennie odwiedzają setki ukraińskich uchodźców - głównie kobiety z dziećmi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uchodźcy z Ukrainy są bardzo wdzięczni za pomoc, jaką otrzymują od białostoczan u których znaleźli schronienie.
Przyjęto nas do siebie, ugoszczono, teraz mieszkamy w Białymstoku. Jak wyjeżdżaliśmy to w Dniprze jeszcze nie było walk, tak jak teraz, kiedy często padają strzały. Moje dzieci - syn i córka i moi przyjaciele są tutaj ze mną. Mąż został walczyć w Dniprze - jest żołnierzem - mówi jedna z mieszkanek Dnipra.
W podobnym tonie wypowiada się uciekająca przed rosyjskimi bombami i rakietami mieszkanka podkijowskich Browarów.
Co by było bez tej pomocy - nie wiem. My przyjechaliśmy bez pieniędzy, nie mieliśmy gdzie wymienić dolarów, hrywna stała słabo. Pieniądze zostawiliśmy mężowi. Przyjechaliśmy z niczym. Możemy przetrwać dzięki pomocy ludzi, bo bez nich nie wiem co byśmy zrobili.
Wszystkie kobiety podkreślają, że chcą, aby wojna skończyła się jak najszybciej, bo chcą wracać do swoich domów i rodzin.
Polacy bardzo pomagają. Bardzo dobrzy ludzie, nie mogę niczego złego powiedzieć. Bardzo przyjacielscy, opiekują się nami. Myślę, że w podobnej sytuacji sama też bym pomagała potrzebującym. Nie wiem jak długo tu będziemy. Mam nadzieję, że wojna się szybko skończy i wrócimy do domu - do naszej Ojczyzny - mówi jedna z kobiet.
Mieszkanie, pomoc rzeczowa, czy materialna - to tylko część wsparcia, jakie oferuje uchodźcom Grupa Pomoc dla Ukrainy - Białystok.
Wolontariusze na facebookowej grupie Pomoc dla Ukrainy-Białystok na bieżąco publikują listy najbardziej potrzebnych uchodźcom rzeczy. Odzew jest natychmiastowy, a sama grupa liczy 9 tysięcy członków.
Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny trafili do województwa podlaskiego zapisują swoje dzieci do lokalnych szkół. Jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku, do tej pory do podlaskich placówek edukacyjnych zapisano 634 uczniów z Ukrainy.
- Z całą pewnością są to zbrodnie wojenne, ponieważ celowe bombardowanie, atakowanie infrastruktury cywilnej czy osób cywilnych stanowi zbrodnię wojenną - tak o działaniach wojsk rosyjskch na Ukrainie mówi dr Szewko.
Punkt zakwaterowania uchodźców z Ukrainy został uruchomiony w pomieszczeniach przy ul. Węglowej w Białymstoku. Przygotowano tam 100 miejsc. Docelowo będzie możliwość przyjęcia 200 osób. Jest to kolejny punkt w mieście, gdzie mogą być kwaterowani uchodźcy z Ukrainy – poinformował Urząd Miasta Białegostoku.
Nie planowała wyjazdu do Polski, nigdy wcześniej nie była za granicą, ale korzystając z okazji ewakuacji, w kilka minut zdecydowała o ucieczce z Ukrainy. W ten sposób szesnastoletnia Tania z Berdyczowa znalazła schronienie w Białymstoku.
Wystarczyło hasło. Błyskawicznie skrzyknęli się i pojechali na granicę, by pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy.