Radio Białystok | Wiadomości | Przy ul. Węglowej w Białymstoku powstał punkt zakwaterowania uchodźców z Ukrainy
Punkt zakwaterowania uchodźców z Ukrainy został uruchomiony w pomieszczeniach przy ul. Węglowej w Białymstoku. Przygotowano tam 100 miejsc. Docelowo będzie możliwość przyjęcia 200 osób. Jest to kolejny punkt w mieście, gdzie mogą być kwaterowani uchodźcy z Ukrainy – poinformował Urząd Miasta Białegostoku.
W pomieszczeniach przygotowane są łóżka polowe i koce, a także artykuły pierwszej potrzeby.
Do punktu kierowani są uchodźcy z punktu informacyjnego działającego na dworcu PKP w Białymstoku. To całodobowy punkt prowadzony przez służby wojewody.
W niedzielę (13.03) w godzinach wieczornych do punktu przybyły pierwsze cztery osoby. Po nocnym odpoczynku, około godz. 5:00, udały się w dalszą podroż – poinformowało w poniedziałek miasto.
Uruchomienie punktu było możliwe dzięki decyzji wydanej przez wojewodę podlaskiego. Jak podawał wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki w mediach społecznościowych, województwo jest przygotowane na przyjęcie większej liczby uchodźców z Ukrainy.
Oprócz miejsc przy ul. Węglowej 200 łóżek polowych dostarczonych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych stanęło w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.
Nie planowała wyjazdu do Polski, nigdy wcześniej nie była za granicą, ale korzystając z okazji ewakuacji, w kilka minut zdecydowała o ucieczce z Ukrainy. W ten sposób szesnastoletnia Tania z Berdyczowa znalazła schronienie w Białymstoku.
Wystarczyło hasło. Błyskawicznie skrzyknęli się i pojechali na granicę, by pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy.
W środę (16.03) rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy w polskich urzędach, a stworzony do tego system został już pomyślnie przetestowany - mówił podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom, obywatele Ukrainy dostaną numer PESEL i prawo do opieki ze strony państwa.
Podczas gdy niektóre z naszych samorządów zrywają kontakty z miastami w Rosji i na Białorusi, inni ich partnerzy włączają się w pomoc dla Ukrainy.
Już ponad 1500 uchodźców z Ukrainy skorzystało z pomocy w białostockim punkcie informacyjnym na dworcu kolejowym.