Radio Białystok | Gość | dr Wojciech Szewko - geopolityk z Collegium Civitas

dr Wojciech Szewko

geopolityk z Collegium Civitas

15.03.2022, 08:07, akt. 10:18

- Z całą pewnością są to zbrodnie wojenne, ponieważ celowe bombardowanie, atakowanie infrastruktury cywilnej czy osób cywilnych stanowi zbrodnię wojenną - tak o działaniach wojsk rosyjskch na Ukrainie mówi dr Szewko.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Z dr. Wojciechem Szewko rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

20. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie. Działania rosyjskich wojsk, według ekspertów, są coraz bardziej brutalne. Jak będzie dalej wyglądała ta inwazja? Między innymi o tym i o reakcji  społeczności międzynarodowej z dr. Wojciechem Szewko z Collegium Civitas rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Są informacje o tym, że Rosjanie ostrzelali obiekty cywilne w centrum Kijowa. Rakiety miało zostać wystrzelone z terytorium Białorusi. Jeszcze bardziej dramatycznie wygląda sytuacja w innych ukraińskich miejscowościach: Mariupolu, Charkowie i Irpieniu. Na jakim etapie jesteśmy po niespełna trzech tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę?


dr Wojciech Szewko: W tej chwili, według informacji obu stron, ofensywa utknęła. To znaczy, nie można mówić o jakichkolwiek postępach ze strony rosyjskiej. Praktycznie jest to utrzymanie tych granic, do których dotarły wojska rosyjskie i siły tych dwóch samozwańczych republik.

Natomiast bardzo intensywnie jest atakowana infrastruktura zarówno wojskowa, jak i taka podwójnego przeznaczenia. Rakietami dalekiego zasięgu niszczone są pozostałe lotniska, pozostałe bazy, tak jak ta baza pod Lwowem. Niszczone są również zakłady przemysłowe. Zresztą Rosja zapowiedziały wczoraj, że będzie atakował również te elementy przemysł ukraińskiego, które służą nazistom, jak to powiedzieli, do popełniania zbrodni wojennych. Krótko mówiąc, niszczymy wszystko, co może jeszcze funkcjonować na Ukrainie i przynosić jakiś dochody.


Rosjanie wciąż ostrzeliwują też konwoje humanitarne, szpitale, uniemożliwiają cywilom bezpieczną ewakuację. O czym świadczą te działania?


Wszystkie te działania świadczą o tym, że Rosjanie przestali wierzyć we własną propagandę, że są w stanie wyzwalać ten kraj, i zaczynają prowadzić taką wojnę, jakiej można było się po nich spodziewać. To znaczy, ta wojna zaczyna przypominać normalną wojnę, taką, jaką toczyli na przykład w Syrii. Nie są już skłonni wjeżdżać sobie do miejscowości tak jak na paradzie i czekać, aż zostaną zniszczeni, tylko ostrzeliwują miasta, ostrzeliwują każdy punkt, w którym znajdują się wojska ukraińskie.

Z drugiej strony siły ukraińskie bronią miast, w związku z tym niszczone i pewnie zamienią się w ruiny. Czyli wojna przestaje przypominać propagandową paradę, a zaczyna przypominać taką normalną wojnę, w której będziemy mieli hekatomby ofiar cywilnych, całkowicie lub znacznie zniszczoną infrastrukturę, nie będzie wody, prądu czy nie będą funkcjonowały drogi, mosty czy możliwość ewakuacji.


Mówi pan, że przypomina to normalną wojnę, ale czy nie są to działania wręcz terrorystyczne?


Nie, to nie są działania terrorystyczne, bo definicja terroryzmu jest zupełnie inna. Natomiast z całą pewnością są to zbrodnie wojenne, ponieważ celowe bombardowanie, atakowanie infrastruktury cywilnej czy osób cywilnych stanowi zbrodnię wojenną.


Eksperci mówią, że świadczy to też o bezradności armii rosyjskiej.


Eksperci od dawna są przekonani, że Rosja nie przygotowała tej inwazji z punktu widzenia politycznego i wojskowego, ponieważ pierwotnym założeniem miało być, jak już wspomniałem, takie wyzwalanie. Oni byli przekonani, że zajmą spore fragmenty Ukrainy bez walki albo z minimalnym oporem, co udało się chyba tylko w jednym miejscu, czyli w Chersoniu, na tym odcinku krymskim, gdzie rzeczywiście Rosjanie w ciągu jednego dnia zajęli bardzo duże terytorium. I w zasadzie to spowodowało właśnie to, co mamy w Mariupolu, w Chersoniu czy w Mikołajewie.

Natomiast we wszystkich innych miejscach stawiano im opór i można odnieść wrażenie, że oni taktykę wojenną tworzą na kolanie. Próbowali desantów powietrznych, to się nie udało. Próbowali takiego blitzkriegu, to się zdecydowanie nie udało. W tej chwili próbują takiej klasycznej wojny, trochę pozycyjnej, gdzie nie narażając swoich żołnierzy, bombardują przeciwnika dopóty, dopóki on jest jeszcze w stanie strzelać.


Są informacje powołujące się na amerykański wywiad, że wszystkie siły rosyjskie, które były zgromadzone przy granicy z Ukrainą, są już na jej terytorium.


Jest to bardzo możliwe. Są również niepotwierdzone niestety informacje, niepotwierdzone również dlatego, że zablokowaliśmy Rosjanom internet i oni swój też zablokowali. Natomiast są takie informacje, że ruszają tam jednostki z dalekiej Syberii, z innych frontów, że w niektórych jednostkach rosyjskich zostali właściwie tylko i wyłącznie wartownicy, a Rosjanie ściągają kolejne jednostki ze wschodu.


Chyba zużyto duże środki jak na tak niewielki efekt?


To są ogromne środki. Przecież to nie jest tak, że Rosjanie celowo sobie zgromadzili za mało wojska, żeby przegrać wojnę. Im się wydawało, że te siły są aż nadto wystarczające. Po prostu nikt się nie spodziewał - ani wywiady zachodnie, ani wywiad rosyjski - oporu ukraińskiego.


Według BBC NATO jest zaniepokojone atakiem Rosji na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską. Miał to być znak dla Zachodu, według BBC, że rosyjskiej siły będą niszczyć dostawy broni na Ukrainę. Do tego siły zbrojne Ukrainy informowały o dronie, który przed atakiem latał wokół poligonu. Miał też naruszyć przestrzeń powietrzną NATO i wlecieć na terytorium Polski. Te informacje nie są jednak potwierdzone przez Polskę i NATO. Czy Polacy mają powody do niepokoju?


Nie, Polacy nie mają powodów do niepokoju, ponieważ Polska jest państwem NATO. Co więcej, według różnych informacji, których nikt przecież oficjalnie nie potwierdza, Polska przestrzeń powietrzna - już szczególnie na odcinku wschodnim - jest teraz chroniona tak jak mało które państwo NATO kiedykolwiek było, w związku z tym możemy spać spokojnie.

Natomiast też musimy pamiętać o tym, że Ukraina walczy o życie, w związku z tym będą pojawiały się liczne informacje, zresztą to nie jest pierwsza, które będą próbowały w jakikolwiek sposób wmanewrować NATO w konflikt. Bo dla Ukrainy czynny udział NATO, na przykład no-fly zone, oznacza wygraną wojnę, natomiast brak tego udziału oznacza wojnę przegraną. Musimy z dużą ostrożnością podchodzić do różnego rodzaju komunikatów ukraińskich.

Gdyby dron wleciał na terytorium Polski, to zostałby wykryty przez polską i amerykańską obronę powietrzną. Każdy może przecież włączyć Flightradar i zobaczyć, ile samolotów elektronicznego zwiadu amerykańskiego lata non stop nad terytorium Polski.


Czy wierzy pan w jakiekolwiek próby rozmów rosyjsko-ukraińskich, czy musi to jednak odbyć się na szczeblu NATO-Rosja? A może musi to odbyć się w ogóle wewnątrz Rosji?


Ideał rosyjski jest taki, że oczywiście najlepiej byłoby, gdyby sprawa Ukrainy była rozstrzygana właśnie na poziomie NATO - Rosja albo też Stany Zjednoczone - Rosja, ponad głową Ukraińców. To jest dążenie rosyjskie od zawsze - żeby nowy ład światowy był najlepiej wynikiem układu Stany Zjednoczone - Rosja, tak, żeby inne państwa, pozostałe kolonie obu mocarstw, dowiedziały się o tym z jakichś publikatorów.

To jest dziewiętnastowieczny sposób myślenia o stosunkach międzynarodowych. Tak było jeszcze przed ustanowieniem Ligi Narodów przed I wojną światową - że mocarstwa tak naprawdę dogadywały się w sprawie statusu terytoriów. Ale ani NATO, ani Stany Zjednoczone nie dadzą się na to nabrać.

Natomiast jeśli chodzi o kwestię rozmów, to w moim przekonaniu - zresztą to wynika ze wszystkich komunikatów, które mamy w tej chwili - na razie prowadzą donikąd, ponieważ Rosja ma bardzo czytelne stanowisko. To ultimatum, które oznacza tak naprawdę kapitulację Ukrainy i ona na to nie przystanie. I dopóki Rosja nie odniesie jakiegoś wielkiego zwycięstwa albo nie poniesie spektakularnej klęski, to nie będzie w ogóle skłonna do jakichkolwiek rzeczowych rozmów. Będą to rozmowy o rozmowach, czyli strony umówią się, że rozmawiają dalej. Ewentualnie będą tam poruszane jakieś kwestie techniczne, humanitarne - korytarzy, chwilowego zawieszenia broni, dostaw leków i żywności do niektórych miejscowości.  Ale nie spodziewałbym się wiele więcej.


Czy wierzy pan w scenariusz, że zakończenie wojny nastąpi po jakimś przewrocie na szczycie władz rosyjskich?


Takiego scenariusza nie można wykluczyć, ale jak na razie jest to tylko nasze "chciejstwo". Nie ma w tej chwili jeszcze żadnych symptomów jakiegoś buntu generałów, nie ma symptomów buntu społecznego. Te 15- czy 20-osobowe demonstracje na Placu Czerwonym niczym nie przypominają demonstracji, które przecież w Rosji się już nieraz zdarzały.

Tak samo trudno jest w tej chwili wskazać, która grupa pośród wysokich oficerów albo oficerów służb byłaby do tego stopnia niezadowolona z tej sytuacji, żeby takiego przewrotu dokonać.

Taka grupa może się wyłonić w tej chwili w jednej sytuacji - jeżeli Władimir Putin rozpocząłby, jeszcze w trakcie tej operacji, jakieś bardziej zmasowane czystki. Na przykład jeśli zacząłby wskazywać winnych, zaczął ich aresztować, to wtedy rzeczywiście taka grupa może pomyśleć, że nie ma nic do stracenia. Ale jak na razie nie mamy takich wyraźnych sygnałów.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Wszystkie formalności są już prawie dopełnione i do Białowieży będą mogły wrócić pociągi. Starosta hajnowski poinformował w Rozmowie Dnia, że już niedługo podpisze umowę z kolejarzami na przekazanie im torowiska. Kiedy do tego dojdzie?

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.


Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.


Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.


Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.


prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.


Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.


Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok