Radio Białystok | Wiadomości | Drożeją wyroby ze szkła - informują podlascy producenci
Na początku pandemii było mniej zamówień, teraz nie nadążamy z ich realizacją - mówi dyrektor sprzedaży w białostockiej Hucie Szkła Magdalena Jakubowska. Jej zdaniem zainteresowanie wyrobami ze szkła znacznie wzrosło mniej więcej od roku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
- W czasie pandemii coraz więcej osób decydowało się na remont mieszkania, wymianę niektórych sprzętów czy oświetlenia. Jest też więcej zamówień okien - zauważa dyrektor produkcji w firmie Witraż w Łyskach Andrzej Fiedorowicz.
Jak twierdzi, niektórzy producenci okien odnotowują wzrost zamówień nawet o 40 procent.
- Szkła na rynku europejskim i polskim jest za mało - dodaje dyrektor sprzedaży w firmie Pilkington Mariusz Kołodziej.
Jak mówi, inne kraje, z których importowaliśmy szkło mają wzrost zamówień na swoich rynkach i nie nadążają z produkcją, a w Polsce mamy za mało hut. Dlatego zdaniem ekspertów szkło drożeje, w zależności od rodzaju, od kilku do kilkudziesięciu procent.
Kilka podwyżek od początku roku odnotował właściciel białostockiej firmy Projekt Szklarz Łukasz Franckiewicz. Jak mówi, sam również rozważa podwyżki za swoje usługi szklarskie. Musi też więcej zamawiać, bo w sierpniu mogą być kłopoty z dostępnością szkła, co zapowiedzieli mu producenci.
Polskie huty produkują ponad 3 miliony ton szkła rocznie. Polski przemysł szklarski obejmuje ponad 100 przedsiębiorstw.
Drożeje papier a z nim opakowania. Tak dużego wzrostu cen nikt się nie spodziewał - tym bardziej, że w ostatnim czasie ceny papieru nawet spadały - mówią przedsiębiorcy z branży.
Zdarza się już, że za metr kwadratowy trzeba zapłacić powyżej 10 tysięcy złotych - wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Przez rok ceny mieszkań w Białymstoku wzrosły o średnio 7 proc. - wynika z najnowszej analizy Expandera i Rentier.io.
Chociaż za żywność w sklepach płacimy więcej, rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, który porównał ceny z 2020 i 2019 roku.