Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy
autor: Michał Buraczewski
Chociaż za żywność w sklepach płacimy więcej, rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, który porównał ceny z 2020 i 2019 roku.
Kwoty, które w grudniu otrzymywali w skupach rolnicy były o 6,1% niższe w porównaniu z grudniem 2019 roku. Natomiast ceny żywności w sklepach, biorąc pod uwagę te same miesiące, wzrosły o 0,7%.
Największy spadek cen skupu - prawie 37% - dotyczył żywca wieprzowego. W sklepach mięso wieprzowe również było tańsze, ale jedynie o blisko 12%. Wędliny podrożały o prawie 3%.
Coraz więcej ludzi przechodzi na zdrową żywność, na jedzenie wegetariańskie, wegańskie, czyli popyt - moim zdaniem - długofalowo będzie coraz niższy. Wieprzowina będzie niestety w odwrocie. Natomiast to, że drożeje w sklepach, to jest pochodna tego, że sklepy są obciążane różnego typu dodatkowymi kosztami, których jeszcze np. na poziomie skupu czy rolnictwa nie ma. Mówię tu np. o kwestiach opłat, podatków
- mówi ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski.
Jeśli chodzi o drób - stawki w skupach w grudniu były prawie 11% niższe niż rok wcześniej. Mięso drobiowe było tańsze w sklepach o 8,5%.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają natomiast dobrą koniunkturę na rynku mleka. Spółdzielnie płaciły rolnikom o prawie 9,5% więcej, podczas gdy ceny mleka i serów w sklepach wzrosły o mniej więcej 3%. Mleczarnie z województwa podlaskiego oferują najwyższe ceny w kraju.
Ponad miliard złotych za ubiegłoroczne płatności bezpośrednie przekazał rolnikom do końca 2020 roku - Podlaski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Obecnie sytuacja na rynku wieprzowiny jest "dramatyczna". Niskie ceny skupu mięsa są głównie spowodowane epidemią koronowirusa i załamaniem się światowych powiązań handlowych - tłumaczy prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański.
W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w czwartek Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.