Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie obawiają się, że po otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru pojawią się utrudnienia w ruchu
Pewne rozwiązania już wprowadzono, ale na duże zmiany komunikacyjne nie ma co liczyć. Tak przynajmniej wynika z dyskusji o organizacji ruchu w okolicy Muzeum Pamięci Sybiru na białostockiej Węglówce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sprawą zajmowali się radni z Komisji Infrastruktury Komunalnej po sygnałach, że po planowanym na 17 września otwarciu placówki, ruch może tam się znacznie zwiększyć.
Do Muzeum Pamięci Sybiru prowadzi ulica Wasilkowska, a później małe ulice między domami jednorodzinnymi. Jak mówi przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej Maciej Biernacki - problemu na razie nie ma, ale może pojawić się po oficjalnym otwarciu placówki, bo będą tam jeździć nie tylko auta osobowe, ale też autokary.
Zastanawiam się jak będzie wyglądał lewoskręt z ulicy Wasilkowskiej, jadąc od centrum, bo tam jest dosyć wąsko, ciasno - dodaje.
Urzędnicy tak dużych zmian, jak na przykład przebudowa ulic w tej części miasta nie przewidują. Zapewniają jednak, że będą przyglądać się sytuacji już po otwarciu. Poza tym - jak wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Marzena Dubowska: "pewne zmiany już poczyniliśmy, bo zmieniliśmy pracę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Wasilkowskiej, Traugutta i L. Mierosławskiego i dodaliśmy podfazę umożliwiającą swobodniejszy skręt w lewo, bo przy zatrzymaniu ruchu z kierunku przeciwnego. Został też wyłączony lewoskręt jadąc od Trasy Generalskiej w ulicę Traugutta, by poprawić warunki ruchu i przepustowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo".
Sprawdzają nie tylko to, jak ludzie odbierają wystawę, ale też różne rozwiązania techniczne.
Muzeum Pamięci Sybiru poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc przy oficjalnym otwarciu instytucji. To szansa - jak mówią organizatorzy - na poznanie historii i przeżyć Sybiraków.
To ma być najnowocześniejsza wystawa w tej części Polski i Europy.
To ma być ważna chwila z udziałem wyjątkowych gości. Na prawie pół roku przed planowanym otwarciem w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, skierował zaproszenia do obecnego i byłych prezydentów RP, czyli do Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.
Na początek 50 osób, w przyszłości być może więcej. Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło szkolenia dla przewodników, którzy chcą w przyszłości oprowadzać po tej placówce.