Radio Białystok | Wiadomości | We wrześniu otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - Tadeusz Truskolaski skierował zaproszenia do prezydentów RP
To ma być ważna chwila z udziałem wyjątkowych gości. Na prawie pół roku przed planowanym otwarciem w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, skierował zaproszenia do obecnego i byłych prezydentów RP, czyli do Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy.
Jak mówi Tadeusz Truskolaski: "chcę wierzyć, że idea Muzeum Pamięci Sybiru to będzie idea, która będzie łączyć Polaków bez względu na zapatrywania polityczne, bo cierpienie naszych przodków nie miało zabarwienia politycznego w sensie rozumianym obecnie, a było próbą eksterminacji narodu".
Muzeum Pamięci Sybiru powstaje na białostockiej Węglówce, by badać i dokumentować losy Polaków wywiezionych na Sybir. "Chcemy upamiętnić i oddać hołd ofiarom, ale też przekazać kolejnym pokoleniom, żeby człowiek czlowiekowi nigdy nie zgotował takiego nieludzkiego losu" - mówił w piątek (26.03) Tadeusz Truskolaski.
Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowano na 17 września, czyli w Dniu Sybiraka.
Serię ośmiu książek, które w przystępny sposób przybliżają tematykę związaną z Sybirem, wydało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Na początek 50 osób, w przyszłości być może więcej. Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło szkolenia dla przewodników, którzy chcą w przyszłości oprowadzać po tej placówce.
- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Gotowa jest stała wystawa Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - poinformował w środę (10.03) dyrektor tej placówki prof. Wojciech Śleszyński. Prace kosztowały blisko 13 mln zł, otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowane jest na 17 września tego roku.