Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej
Boją się przede wszystkim masowego odpytywania i sprawdzianów. Po wielomiesięcznej izolacji uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wracają do szkół - na razie będą się uczyć w systemie hybrydowym, za dwa tygodnie - już wszyscy stacjonarnie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tej stresującej sytuacji nie warto jednak myśleć tylko o ocenach, ale odbudowaniu relacji - z kolegami i nauczycielami - radzi psycholog dr Marcin Kolemba z Uniwersytetu w Białymstoku.
Pamiętajcie o tym, że w tym momencie najważniejsze, na czym powinniście się skupić, to zadbanie o swoją higienę psychiczną. Ja wykorzystałbym ten czas po powrocie do szkoły na odbudowanie, czasem zacieśnienie relacji z kolegami. Nie sądzę też, by nauczycielom zależało na tym, żeby od razu obniżać wszystkim oceny - mówi Marcin Kolemba.
Psycholog apeluje też do nauczycieli, by nie koncentrowali się na nadrabianiu zaległości, odpytywaniu i robieniu sprawdzianów.
W moim odczuciu w obecnej sytuacji rozliczenie uczniów z takich suchych faktów przyswojonej wiedzy schodzi na dalszy plan. Taki apel ode mnie - dajcie spokój swoim uczniom, pozwólcie im nacieszyć się tą końcówką roku szkolnego. Ale nacieszyć się w kontekście budowania, odnawiania relacji, nacieszyć się byciem w szkole, oderwaniem się od tych wszystkich monitorów, tabletów, smartfonów czyli normalnym funkcjonowaniem w swojej grupie rówieśniczej i też w relacji z nauczycielami - dodaje Marcin Kolemba.
O to, by nie stresować uczniów przed powrotem do szkół, apelował też do nauczycieli minister edukacji Przemysław Czarnek. Podkreślał, że najważniejsza jest teraz odbudowa więzi i wspólnoty w szkołach.
Bez klasówek i kartkówek, bez sprawdzania zeszytów z okresu nauki zdalnej, a praca domowa tylko dla chętnych - m.in. takie informacje przekazali niektórzy dyrektorzy białostockich szkół uczniom przed powrotem do nauki hybrydowej i stacjonarnej.
"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.
Od przyszłego poniedziałku (17.05) wraca nauczanie stacjonarne w szkołach podstawowych i średnich. Ale przez pierwsze dwa tygodnie - do 29 maja w szkolnych ławkach będzie mogła pojawić się tylko połowa uczniów, a druga połowa nadal uczyć się będzie zdalnie.