Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów

Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów

autor: Ryszard Minko

12.05.2021, 07:27, akt. 07:45

Od przyszłego poniedziałku (17.05) wraca nauczanie stacjonarne w szkołach podstawowych i średnich. Ale przez pierwsze dwa tygodnie - do 29 maja w szkolnych ławkach będzie mogła pojawić się tylko połowa uczniów, a druga połowa nadal uczyć się będzie zdalnie.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szkoły przygotowują się do mieszanego nauczania

Dyrektorzy mają teraz kilka dni na to, by przygotować nauczycieli i uczniów na kilkanaście dni mieszanej edukacji.

Jednym z największych białostockich techników jest Zespół Szkół Elektrycznych, w którym już bez obecnych klas maturalnych w 37 oddziałach uczy się prawie 1000 osób.


- Zgodnie z rozporządzeniem w szkole może przebywać nie więcej niż połowa z nich. Dlatego uczniowie zostali podzieleni na branże - mówi dyrektor ZSE w Białymstoku Anna Niczyporuk. 


I tak w pierwszym tygodniu do szkoły przyjdą uczniowie z klas elektryczno-elektronicznych i graficznych, w kolejnym tygodniu informatycy i teleinformatycy. W międzyczasie w szkole trzeba też będzie przeprowadzić egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym.


Nauczyciele wracają do pracy w szkole

Wprowadzenie hybrydowego nauczania w szkołach średnich oznacza, że do stacjonarnej pracy będą musieli wrócić wszyscy nauczyciele, choć nadal sporą część zajęć będą prowadzili online.

Tak będzie chociażby w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie podczas jednej lekcji nauczyciel będzie prowadził zajęcia z uczniami w szkole, a na kolejnej będzie się łączył przez komputer z uczniami, którzy w danym dniu pozostają w domach.


- Sprzętowo jesteśmy przygotowani, ale nie wiemy czy szkolny Internet wytrzyma takie obciążenie, kilkuset połączeń jednocześnie - mówi dyrektor VI LO Dariusz Naumowicz. 


Z tego powodu w innych szkłach trzeba będzie kupić dodatkowe wyposażenie do szkolnych pracowni. Brakuje między innymi kamer czy mikrofonów.


Niektórzy ósmoklasiści nie wrócą do szkół przed egzaminem

W podobnym trybie do pracy wracają nauczyciele w szkołach podstawowych, gdzie od kilkunastu dni w pełni stacjonarnie uczą się klasy I-III, a od poniedziałku w systemie mieszanym wracają uczniowie z klas IV-VIII.

Tu także nie obejdzie się bez perturbacji, bo 25 maja ósmoklasiści rozpoczynają obowiązkowy trzydniowy egzamin na zakończenie szkoły. To oznacza, że w tych dniach nie będzie żadnych zajęć lekcyjnych, co w praktyce oznacza 7 dni nauki, którą trzeba zorganizować dla - w pełni stacjonarnego nauczania - najmłodszych i hybrydowego - dla starszych.


- Pobyt dzieci w szkole to nie tylko lekcje, ale też konieczność zapewnienia im opieki po zajęciach czy przygotowanie posiłków. To będzie trudny czas - ocenia dyrektor białostockiej Szkoły Podstawowej nr 51 Andrzej Wasilewski.


Przynajmniej w teorii na częściowe nauczanie stacjonarne powinni wrócić uczniowie ósmych klas. Ale nie jest to wcale przesądzone, bo pojawiają się głosy, by nie narażać ich na kontakty z rówieśnikami tuż przed ważnym egzaminem - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku Edyta Haraburda.

Między innymi dlatego w bardzo wielu szkołach zdecydowano, że akurat ci uczniowie do egzaminów nie wrócą do stacjonarnej nauki.

Tymczasem - jak wynika z coraz liczniejszych głosów samych uczniów - nie za bardzo chce im się wracać do szkolnych ławek. Na pocieszenie dyrektorzy zapewniają, że ostatni miesiąc nauki nie będzie czasem "dokręcania śruby", a ponownej integracji.

Starsi uczniowie podstawówek i szkół średnich ostatni raz w szkole byli w październiku minionego roku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kuratorium Oświaty w Białymstoku zajmie się sprawą wyrzucenia licealistki z katolickiej szkoły

11.05.2021, 17:43

W związku z medialnymi doniesieniami i pismami dotyczącymi sprawy wyrzucenia licealistki z Zespołu Szkół Katolickich, Kuratorium Oświaty w Białymstoku podejmie działania wyjaśniające tę sprawę - poinformowało we wtorek Kuratorium.


Dariusz Piontkowski: Warto, aby nauka stacjonarna w szkołach trwała jak najdłużej, jeśli pozwolą na to warunki

10.05.2021, 17:25

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski uważa, że - jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne - warto, aby nauka stacjonarna w szkołach była realizowana jak najdłużej, bo jest to istotne z wielu względów.


"Szkoła Od Nowa" - czyli jak pomóc uczniom wrócić do szkół

7.05.2021, 14:00

Problemy ze snem i koncentracją, wahania nastroju i pogorszenie relacji z rówieśnikami - na to narzekają głównie uczniowie, co pokazują badania.


Klasy 1-3 wracają do szkół, otwarte galerie i muzea

4.05.2021, 07:38

Od wtorku (4.05) uczniowie klas 1 -3 wracają do nauki stacjonarnej. Do końca maja do szkół mają wrócić wszyscy uczniowie.


W Podlaskiem naukę w liceach i technikach kończy około 9 tys. osób

30.04.2021, 11:17

To drugi rok z rzędu bez wspólnych uroczystości na zakończenie roku szkolnego.


Dyrektor SP 9 w Białymstoku: dobrze, że dzieci wrócą do szkół, były na to przygotowane scenariusze

28.04.2021, 16:43

Bardzo dobrze, że uczniowie będą wracać na lekcje do szkół – uważa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku Edyta Haraburda. Dodała, że szkoła miała i ma przygotowane scenariusze tego powrotu.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok