Radio Białystok | Wiadomości | Przetrzymywana w areszcie w Mińsku Andżelika Borys usłyszała zarzuty
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. O podobne działania oskarżono też aktywistkę z Lidy Irenę Biernacką.
Oskarżonym Polakom grozi do 12 lat więzienia
W czwartek (1.04) zarzuty usłyszeli członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków Maria Tiszkowska i Andrzej Poczobut. Cała czwórka jest przetrzymywana w areszcie w Mińsku.
Wobec czworga aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu kodeksu karnego Białorusi (art. 130 p. 3), który mówi o "celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym".
Chodzi o działania, którym "towarzyszy przemoc" lub które są popełnione przez osoby piastujące stanowiska. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych poważnych konsekwencji.
Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako "rehabilitację nazizmu". Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.
Borys, Biernacka, Poczobut i Tiszkowska przebywają w mińskim areszcie Waładarka.
"Oskarżenia są absurdalne"
Redaktor naczelny gazety "Głos znad Niemna na uchodźstwie" Iness Todryk powiedziała Polskiemu Radiu, że oskarżenia wobec liderów polskiej mniejszości są absurdalne.
- Polacy na Białorusi przeżywają okres prześladowań i represji najgorszy od czasów stalinowskich. Reżim Aleksandra Łukaszenki postanowił przykładnie zastraszyć w swoim kraju mniejszość polską i sparaliżować jej jakąkolwiek aktywność - powiedziała Iness Todryk.
Kilka dni temu białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanych liderów polskiej mniejszości za więźniów politycznych. Polacy zostali zatrzymani w związku z zarzutami tamtejszej Prokuratury Generalnej, dotyczącymi upamiętnienia polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.
ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.