Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni przyjęli stanowisko ws. represjonowania Polaków na Białorusi
Radni sejmiku województwa podlaskiego potępili w przyjętym w czwartek (01.04) stanowisku represje wobec Polaków na Białorusi ze strony tamtejszych władz; jednocześnie opowiedzieli się za dalszą współpracą transgraniczną z obwodami grodzieńskim i brzeskim.
Stanowisko przyjęli przez aklamację podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku, która z powodu pandemii, odbyła się w formule online.
Sejmik województwa podlaskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań władz Republiki Białoruś, wymierzonych w Związek Polaków na Białorusi i inne organizacje społeczne, i mniejszość polską, zamieszkującą ten kraj. Solidaryzujemy się ze wszystkimi represjonowanymi i bezpodstawnie aresztowanymi, wśród których znaleźli się m.in. Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi oraz członkowie zarządu Związku: Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska
- czytamy w stanowisku.
Podkreślono także, że Polacy, którzy mieszkają na Białorusi swoją działalnością związaną z pielęgnowaniem kultury polskiej i języka polskiego nie zagrażają państwu białoruskiemu i "są jednocześnie dobrymi obywatelami tego kraju".
Województwo podlaskie jest regionem przygranicznym, sąsiaduje z Białorusią, współpracuje z tamtejszymi obwodami np. przy realizacji programów transgranicznych, z których pochodzą środki z UE na różne przedsięwzięcia.
Wysoko cenimy współpracę transgraniczną z Obwodami: Grodzieńskim oraz Brzeskim i pragniemy jej kontynuowania dla dobra mieszkańców. Liczymy, że władze Republiki Białoruś rozwiążą wewnętrzne problemy społeczne w drodze dialogu. Z całą mocą apelujemy do władz Republiki Białoruś o natychmiastowe uwolnienie wszystkich aresztowanych oraz zaprzestanie represji wobec organizacji społecznych, w tym polskich, i polskich szkół na Białorusi
- napisano w stanowisku.
Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski powiedział, że stanowisko ma trafić do władz Białorusi za pośrednictwem ambasady tego kraju w Polsce, ma je także otrzymać polskie MSZ. Tłumaczył w trakcie uzgadniania treści stanowiska, że intencją sejmiku jest wyrażenie zdania, że na Białorusi "źle się dzieje" i strona polska zwraca na to uwagę, apeluje o dialog, bo to dialog, który wyklucza używanie siły, jest metodą na rozwiązywanie konfliktów.
W poniedziałek swoje stanowisko ws. represji wobec Polaków na Białorusi przyjęła także jednogłośnie Rada Miasta Białegostoku. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec "brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi". Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował także na tej sesji, że od wyborów prezydenckich na Białorusi, nieformalnie zawiesił współpracę z miastem Grodno.