Radio Białystok | Wiadomości | Porody rodzinne wracają do USK w Białymstoku
Po prawie czterech miesiącach przerwy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wznowiono porody rodzinne.
"Domagały się tego rodzące pacjentki, ale jest też mniej zakażeń koronawirusem i wielu lekarzy jest zaszczepionych" - mówi rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, co było w szpitalu przez lata i do czego były przyzwyczajone pacjentki. Bardzo dużo kobiet prosiło, by wznowić porody rodzinne
- mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Rodzące kobiety i osoby im towarzyszące muszą mieć wcześniej zrobiony test na obecność koronawirusa.
Pacjentka, która ma rodzić, ma przeprowadzany szybki test antygenowy. Takie badanie musi mieć też wykonane osoba jej towarzysząca. Test u rodzącej kobiety jest na koszt szpitala, a osoba towarzysząca musi sama za niego zapłacić i zrobić go na przykład w szpitalu, ale do 48 godzin przed porodem
- podkreśla rzeczniczka USK dodając, że w szpitalu cały czas obowiązują obostrzenia sanitarne - mierzona jest temperatura, obowiązują stroje ochronne i maseczki.
To z jednej strony podążanie za aktualną modą, a z drugiej pewne ułatwienie dla ciężarnych kobiet. Szpital Wojewódzki w Białymstoku od niedawna dysponuje wanną do porodów w wodzie.
Niewiele osób uczestniczy w porodach rodzinnych w białostockich szpitalach. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa najbliżsi mogą towarzyszyć rodzącej kobiecie już od ponad dwóch miesięcy.
Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
Sytuacja powoli wraca do normy. Osoby towarzyszące przy porodzie w białostockim szpitalu klinicznym nie muszą już robić testów na obecność koronawirusa.
Kilka dni temu porody rodzinne wznowiły szpitale: wojewódzki i kliniczny w Białymstoku. Ten drugi musiał je znowu zawiesić.
Białostocki szpital kliniczny przywraca porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa były zawieszone od połowy marca.