Radio Białystok | Wiadomości | Osoba towarzysząca przy porodzie nie musi mieć testów na obecność koronawirusa
Sytuacja powoli wraca do normy. Osoby towarzyszące przy porodzie w białostockim szpitalu klinicznym nie muszą już robić testów na obecność koronawirusa.
Zmieniły się zalecenia ekspertów w tej sprawie - informuje rzeczniczka USK w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Konsultanci krajowi w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii zrezygnowali z zalecania, by osoba towarzysząca przy porodzie musiała mieć aktualny wynik testu w kierunku COVID-19 z okresu do 5 dni przed porodem.
Katarzyna Malinowska-Olczyk dodaje, że w białostockim szpitalu klinicznym wciąż obowiązują przy porodach rodzinnych zwiększone środki ostrożności.
W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca, która zamieszkuje z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem (mąż/partner lub inna bliska osoba).
Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny, przez 14 dni przed terminem porodu, ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania zagrożenia koronawirusem.
Osoba towarzysząca przy przyjęciu do szpitala, tak jak pacjentka, będzie miała mierzoną temperaturę i musi wypełnić specjalną ankietę. Obowiązkowy jest też strój ochronny.
Podczas pobytu w szpitalu zachowuje bezpieczny dystans 2 m wobec innych osób.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, jak we wszystkich innych podlaskich szpitalach, wciąż obowiązuje zakaz odwiedzin.
Kilka dni temu porody rodzinne wznowiły szpitale: wojewódzki i kliniczny w Białymstoku. Ten drugi musiał je znowu zawiesić.
Białostocki szpital kliniczny przywraca porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa były zawieszone od połowy marca.
Podlaskie szpitale powoli i z dużą ostrożnością wznawiają przyjmowanie pacjentów na zabiegi planowe. Przyjęcia zawiesiły w marcu z powodu epidemii koronawirusa.
Jedynie szczepienie może uchronić kobietę w ciąży i dziecko przed grypą i jej poważnymi powikłaniami, grożącymi nawet zgonem – przekonują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ma to szczególne znacznie w okresie pandemii Covid-19.
Odbywać będzie się to jednak tylko w nagłych przypadkach i wydzielonej do tego sali.