Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie techników i szkół branżowych zdają egzaminy zawodowe
Część pisemną zdawali wcześniej, teraz zmagają się z praktyczną. Ta w zależności od kierunku kształcenia potrwa do połowy lutego. Mimo ograniczeń związanych z pandemią uczniowie m.in. techników i szkół branżowych w całym kraju, również w naszym regionie, zdają egzaminy zawodowe.
W Zespole Szkół Budowlano - Geodezyjnych w Białymstoku egzamin praktyczny zdają m.in. uczniowie z klasy technik budownictwa. Podchodzą do tego optymistycznie. Mówią, że dużo ćwiczyli na zajęciach praktycznych, mimo przerw spowodowanych pandemią.
Żeby uzyskać tytuł technika trzeba zdać dwa egzaminy w dwóch kwalifikacjach, a każdy składa się z dwóch części: pisemnej, z której trzeba uzyskać przynajmniej 50 proc. i z praktycznej, z której trzeba uzyskać przynajmniej 75 proc.
- mówi dyrektor placówki Małgorzata Sutuła.
Zdane egzaminy zawodowe to nie tylko warunek ukończenia szkoły, ale też wskazówka dla przyszłych pracodawców, bo, jak mówią nauczyciele: "przedsiębiorcy cenią sobie tych, którzy mają opanowane zdolności manualne".
W Zespole Szkół Budowlano - Geodezyjnych w Białymstoku egzaminy zawodowe zdaje prawie 240 uczniów. Z powodu pandemii w jednej grupie może być dwa razy mniej osób niż w poprzednich latach, czyli po 6, a każda przydzielona jest do innego stanowiska. Do tego egzaminy planowane są też na sobotę.
Ci uczniowie, oprócz trwających obecnie egzaminów zawodowych, zdawać też będą maturę.
Od poniedziałku (18.01) uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Niestety w województwie podlaskim z powodu epidemii i silnych mrozów, w niektórych placówkach dyrektorzy podjęli decyzję o przedłużeniu nauczania zdalnego. Taka sytuacja wystąpiła m.in. w Łomży i Suchowoli.
"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.
18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek (14.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę (13.01) główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu – przekonywał.
Przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko Covid-19. Tak uważa podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów zdrowia i edukacji.