Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Horban: jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia, zaproponujemy luzowanie obostrzeń

Prof. Horban: jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia, zaproponujemy luzowanie obostrzeń

14.01.2021, 07:53, akt. 09:05

Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę (13.01) główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu – przekonywał.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Prof. Horban powiedział w Polsat News, że istnieje bardzo uzasadniona obawa, że w Polsce już jest łatwiej transmitowalny nowy wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, "jeżeli 100 tys. ludzi przyjechało do kraju z okolic Londynu, to ten wirus musi tu już być".

"Na razie go szukamy, ale to jest szukanie igły w stogu siana. Będziemy to wiedzieli, jeżeli gwałtownie wzrośnie liczba zakażeń" – zaznaczył.

Zwrócił również uwagę, że Wielka Brytania w kwestii epidemii była krajem relatywnie spokojnym i porównywalnym z Polską, a teraz, w związku z tym nowym wariantem wirusa, notuje olbrzymi wzrost zachorowań.

Zapytany, ile jeszcze mogą potrwać obostrzenia, prof. Horban odparł, że "tak daleko nie sięgają myśli, żeby oceniać koniec lockdownu, ale sprawdzamy (w perspektywie – PAP) tygodnia, dwóch". "Jeżeli nadal będzie ta tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów" – powiedział. "Wiadomo, że sytuacja wielu branż jest bardzo trudna, ale (...) dobijamy do brzegu. Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu" – dodał.

Rozwiązaniem problemu są – według prof. Horbana – szczepienia. 

Fakt, że zaczynające się i fakt, że liczba szczepionek nie jest taka i nie będzie, żeby natychmiast zaszczepić 30 mln ludzi, dlatego zdecydowaliśmy się na wariant maksymalnie oszczędzający życie ludzkie

 – mówił. Wskazywał w tym kontekście na priorytet w kolejce do szczepień m.in. dla osób powyżej 80 lat.

Zwrócił również uwagę, że trwająca obecnie fala restrykcji została wprowadzona już w listopadzie i w grudniu.

"Zaczęła działać i obserwujemy spadek. W związku z tym nie ma powodów, żeby zwiększać te zalecenia" – przekonywał. Wskazał też, że ograniczenia, które panują dzisiaj, to jest "kawałeczek tego, co zrobiliśmy sami sobie na wiosnę".

Jego zdaniem te ograniczenia są relatywnie niewielkie. "A co więcej, staramy się otworzyć szkoły. Za chwileczkę pójdą też uczelnie wyższe, zaczynając od uczelni medycznych, bo trzymanie studentów na nauczaniu zdalnym jest niepoważne" – powiedział.

Zapytany, co to znaczy "za chwileczkę", odparł, że on by chciał już. "Ale wszystko zależy od tego, na ile będziemy w stanie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa tymi metodami, które mamy i na ile zacznie działać program szczepień" – wskazał prof. Horban. Dodał, że jeśli uda się szczepić maksymalnie sprawnie, to rząd odległości czasowej będzie mógł wynieść "może miesiąc, może trzy tygodnie, a może sześć tygodni". "Będziemy reagowali na bieżąco" – podkreślił.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia ub.r. przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 28 grudnia początkowo do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Ponadto, wciąż obowiązują zasady dotyczące funkcjonowania sklepów czy kościołów. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób. Obostrzenia zostały w poniedziałek przedłużone do 31 stycznia. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

15.01.2021, 04:08

W piątek,15 stycznia rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia rejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Osoby młodsze mogą na razie zgłaszać chęć zaszczepienia się.


Tygodniowo 30 osób będzie szczepionych przeciwko Covid-19 w jednym punkcie szczepień

13.01.2021, 15:22

30 osób tygodniowo będzie szczepionych przeciwko koronawirusowi w jednym punkcie szczepień. Taką informację otrzymali od resortu zdrowia lekarze rodzinni, w których przychodniach takie szczepienia będą.


"Nie naruszyłam rządowych wytycznych" - Jadwiga Emilewicz odpowiada na doniesienia ws. wyjazdu na narty

13.01.2021, 15:07

Synowie byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz mieli jeździć na nartach bez odpowiednich licencji, chociaż stoki narciarskie były zamknięte - donosi portal tvn24.pl. - Moi synowie trenują narciarstwo alpejskie, posiadają licencje narciarskie i przebywali w Suchem na szkoleniu przygotowującym do zawodów - odpowiada Jadwiga Emilewicz.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok