Radio Białystok | Wiadomości | Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących maluchów w Europie - alarmują eksperci
Nawet ok. 70 proc. Polaków ma nadwagę lub jest otyłych. Problem ten coraz częściej dotyka najmłodszych. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących maluchów w Europie. Nadwagę ma prawie 20 proc. 11- i 12-latków, prawie 3,5 proc. z nich jest otyłych.
Eksperci apelują, by nie bagatelizować problemu otyłości i zachęcają do konsultacji z dietetykiem. Takie porady telefoniczne zorganizował w środę (16.12) Podlaski NFZ w ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką".
Z umówionymi wcześniej osobami rozmawiała psychodietetyk Anna Kuczkin. Zwraca ona uwagę, że dodatkowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne konsekwencje zdrowotne. Otyłość zwiększa m.in. ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
W profilaktyce i leczeniu otyłości kluczowe znaczenie ma zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna - podkreśla Anna Kuczkin.
W zaplanowaniu zdrowych posiłków pomaga portal diety.nfz.gov.pl.
Coraz więcej osób przeszło już zakażenie koronawirusem, w tym również sportowcy. Mimo dobrej kondycji także oni często dotkliwie odczuwają skutki infekcji, nawet po ustąpieniu objawów.
Osoby z otyłością w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to chorzy najwyższego ryzyka ciężkiego przebiegu oraz zgonu z powodu COVID-19 – ostrzega prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
Eksperci alarmują, że ponad połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Ma na to wpływ między innymi strach przed koronawirusem czy zamknięte siłownie i baseny. Podpowiadamy jak można ćwiczyć w domu.
Otyłość ewidentnie wysuwa się na prowadzenie u osób młodych jako przeważający czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 - mówi dr n. med. Rafał Wójtowicz kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, jednego z najważniejszych ośrodków leczenia najcięższych przypadków koronawirusa w Polsce.
Emocjonalny stres, zagrożenie finansowe, brak ruchu i izolacja mogą spowodować eksplozję epidemii otyłości - ostrzegają duńscy eksperci. Potrzebne są działania, które będą jednocześnie chronić przed wirusem i zapewnią zdrowie metaboliczne - dodają.
Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które od kilku miesięcy nie chodzą do szkół, znacznie ograniczyły wcześniejszą aktywność i częściej sięgają po niezdrowe przekąski.
W czasie izolacji otyłe dzieci konsumowały więcej niezdrowego, w tym śmieciowego jedzenia, częściej oglądały telewizję, gorzej spały i mniej się ruszały. To sprzyja dalszemu rozwojowi otyłości - ostrzegają naukowcy z USA po badaniach we włoskiej Weronie.
Eksperci twierdzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nasz mózg pracuje na zdecydowanie niższych obrotach, dlatego warto jeść ten posiłek. Pytaliśmy białostoczan czy jedzą codziennie śniadanie.
W wielu krajach na świecie z powodu pandemii COVID-19 pozamykano szkoły i istnieje ryzyko, że pozostaną one zamknięte do końca tego roku szkolnego. Może to spowodować nasileni epidemii otyłości wśród dzieci - przewidują amerykańscy eksperci ds. zdrowia publicznego na łamach pisma „Obesity”.