Radio Białystok | Wiadomości | Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Obchodzimy Europejski Dzień Śniadania
autor: Robert Bońkowski
Eksperci twierdzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nasz mózg pracuje na zdecydowanie niższych obrotach, dlatego warto jeść ten posiłek. Pytaliśmy białostoczan czy jedzą codziennie śniadanie.
Najważniejsze by śniadanie było dobrze skomponowanym i pełnowartościowym posiłkiem - mówi dietetyk Urszula Kozłowska. - Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Musi być jedzone regularnie. Najlepiej, by było dobrze zbilansowane - dodaje. Jak zauważa, z jedzenia śniadań możemy mieć wiele korzyści.
- Przede wszystkim dostarczamy sobie energię na pierwszą połowę dnia. Pobudzamy metabolizm, dostarczamy glukozę do mózgu - dzięki czemu mamy lepszą koncentrację i pamięć. Śniadanie zapewnia nam kontrolę nad apetytem. To właśnie dzięki temu możemy kontrolować masę ciała - mówi Urszula Kozłowska.
Dietetyk dodaje, że z jedzenia śniadań możemy mieć też korzyści długoterminowe.
- Jest to niższe ryzyko nadwagi, otyłości, miażdżycy, cukrzycy czy nadciśnienia. Do tego poprawiamy pracę jelit. Regularne spożywanie zbilansowanego śniadania pomaga nam obniżyć cholesterol we krwi. Jest też niższe ryzyko stresu i depresji - zauważa.
Aby osiągnąć korzyści z jedzenia śniadań, muszą być one zdrowe - przekonuje Urszula Kozłowska.
- Zadbajmy o to, by w śniadaniu był produkt pełnoziarnisty, taki jak chleb razowy, żytni czy np. płatki owsiane. Do tego ważne, by był produkt białkowy, na przykład produkt mleczny, jajko, szynka, ryby, lub pasta z roślin strączkowych. Pamiętajmy także o niewielkim dodatku tłuszczów. Może to być masło, margaryna, olej lniany, czy orzechy. Oczywiście nie zapomnijmy o porcji warzyw i owoców - wymienia Kozłowska.
Pomiędzy pierwszym posiłkiem, a obiadem, pamiętajmy o drugim śniadaniu.
- Energia z pierwszego śniadania wystarcza nam na cztery godziny. Po tym czasie spada nam glukoza we krwi. Wówczas jesteśmy osłabieni, rozdrażnieni, głodni, nie możemy się skupić. Dlatego też powinniśmy zadbać o drugie śniadanie. Dodatkowo warto zauważyć, że witaminy i składniki mineralne wchłaniają się lepiej, gdy są dostarczane częściej i w mniejszych porcjach - mówi dietetyk.
Według badania "Zwyczaje śniadaniowe Polaków", 83 procent Polaków rozpoczyna dzień od śniadania, a 6 procent nie jada go w ogóle. Polacy preferują je w formie ciepłej i łatwej do przygotowania. Najczęściej sięgamy po pieczywo, herbatę, sery, wędliny, czy jajka.