Radio Białystok | Koronawirus | Lockdown może napędzić epidemię otyłości
Emocjonalny stres, zagrożenie finansowe, brak ruchu i izolacja mogą spowodować eksplozję epidemii otyłości - ostrzegają duńscy eksperci. Potrzebne są działania, które będą jednocześnie chronić przed wirusem i zapewnią zdrowie metaboliczne - dodają.
Trójka specjalistów z duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze i Uniwersytetu w Aarhus, na łamach „Nature Reviews Endocrinology”, ostrzega przed jednym ze skutków lockdownu.
Według nich z powodu obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią COVID-19 może nastąpić eksplozja otyłości.
Martwimy się, że władze nie do końca rozumieją, jak strategie, takie jak lockdown i zamykanie przedsiębiorstw, mogą napędzać powszechność otyłości - chronicznej choroby z poważnymi skutkami zdrowotnymi, ale z ograniczonymi możliwościami leczenia - mówi jeden z autoróW, prof. Christoffer Clemmensen.
Przyczyn zagrożenia naukowcy wymieniają kilka. Jak przypominają, dobrze już wiadomo, że ludzie o ograniczonych zasobach finansowych częściej spożywają wysokoprzetworzone i bogate w energię produkty. Podnoszą one apetyt, przez co ludzie przyjmują więcej kalorii.
Prawdopodobnie więcej osób sięgnie po taką formę jedzenia, kiedy kolejni ludzie stracą pracę i doświadczą ekonomicznych kłopotów - ostrzega Michael Bang Petersen, współautor publikacji.
Jednocześnie dystans społeczny zwiększa psychiczne napięcia przez ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi. Uczucia samotności i izolacji połączone z zamknięciem w domu także mogą wpłynąć na żywieniowe wybory i spowodować przejadanie się.
Towarzyszy temu mniejsza aktywność fizyczna.
Naukowcy podkreślają, że relacje między zdrowiem psychicznym a otyłością nie są jeszcze dokładnie poznane. Jednak co do jednego są pewni - dystans społeczny i rosnące bezrobocie zwiększą częstość tej choroby. Apelują więc do władz, aby wzięły to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie walki z pandemią. Zdaniem badaczy powinny one zapewnić ludziom odpowiedni poziom zadowolenia, zdrowia i ruchu.