Radio Białystok | Wiadomości | "Misja historia" - niecodzienne lekcje o wojnie polsko-bolszewickiej [zdjęcia]
autor: Monika Kalicka
Zamiast słuchać wykładu prowadzonego przez nauczyciela przy tablicy – uczniowie będą mogli zajrzeć do leśnego obozowiska harcerzy, szpitala polowego czy zobaczyć rekonstrukcje walk. Projekt pod nazwą „Misja historia” realizuje znane z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”.
„Wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku” to temat lekcji historii online, w której od wtorku (17.11) mogą wziąć udział uczniowie podlaskich szkół podstawowych.
Wojciech Hernik, Artur Jankowski i inni członkowie Stowarzyszenia "Czemu by nie" w hali starego magazynu w Supraślu urządzili scenki z 1920 roku. Jest tam leśne obozowisko harcerzy z prawdziwymi świerkami, mnóstwem jesiennych liści, repliką ogniska, mundurami harcerskimi, namiotami i stanowiskiem łączności.
Obok stanął szpital polowy z oryginalnymi instrumentami i przyrządami lekarskimi z 1920 roku, są tam m.in. kulociągi chirurgiczne do wyciągania kul z ran, urządzenia do rozwierania ran, czy szklane strzykawki. Wyposażenie udostępniła Grupa Historyczno-Edukacyjna Szare Szeregi.
Naprzeciwko stoją repliki pojazdów używanych podczas walk, a tuż za nimi pokaźny zbiór oryginalnych karabinów, które w tej chwili można zobaczyć tylko w muzeach. Jest też inscenizacja wioski.
Początkowo lekcje miały odbywać się właśnie tutaj w Supraślu, uczniowie mieli zobaczyć to wszystko z bliska. Jednak pandemia spowodowała, że wszystko trzeba było przenieść do internetu.
Lekcje będą odbywały się online, ale będą interaktywne, uczniowie będą zadawać pytania na czacie, będą mogli dowiedzieć się więcej, jeżeli coś ich zainteresuje. My nie nauczymy całej historii wojny polsko-bolszewickiej, bo to jest ogrom wiedzy. My chcemy pokazać podstawy i zainteresować, żeby dzieci o tym poczytały, czy napisały do nas, albo przyjechały na Piknik militarny do Ogrodniczek
- mówi Artur Jankowski ze Stowarzyszenia „Czemu by nie”.
Żeby lekcje były ciekawe, uczniowie będą oglądać krótkie filmiki nagrane w Supraślu i okolicach z udziałem ponad 40 rekonstruktorów. Uczniowie będą też mieli zadania do wykonania.
Przed lekcjami wysyłamy maile z materiałami do nauczycieli, uczniowie będą przygotowywać postać marszałka Józefa Piłsudskiego, mają go pokolorować, przyczepić odpowiednie medale i przysłać do nas, a my ocenimy i przekażemy nagrody
- zachęca Wojciech Hernik. Dodaje, że każda lekcja będzie inna, bo na każdej padną inne pytania od uczestników.
Na realizację cyklu lekcji Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przeznaczył 128 tys. zł. Do udziału w projekcie "Misja Historia" można się jeszcze zgłaszać. Lekcje przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego.
Stowarzyszenie "Czemu by nie" ma już kolejne pomysły na atrakcyjne lekcje historii, to m.in. powstanie warszawskie, życie ludności w dwudziestoleciu międzywojennym czy tematyka żołnierzy wyklętych.