Radio Białystok | Wiadomości | Do 29 listopada obowiązuje zdalna nauka w szkołach
Zdalną naukę wprowadzono także u uczniów klas od I do III w szkołach podstawowych. Na odległość uczą się już uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich. Nauka zdalna ma obowiązywać od poniedziałku (9.11) do 29 listopada.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zdalna nauka dla klas od I do III
Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że z opieki w świetlicach będą mogły skorzystać tylko dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia lub w służbach.
Szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych. Chodzi tu o uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa - powiedziała rzeczniczka.
W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy będą mogli zapewnić konsultacje w szkołach dla ósmoklasistów i maturzystów.
Rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego
Nauczyciele będą mogli skorzystać ze wsparcia w wysokości 500 złotych na zakup sprzętu potrzebnego do zdalnej nauki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że dofinansowanie będzie obejmowało szeroki rozumiany sprzęt w tym kamerki, słuchawki, myszki, klawiatury i oprogramowanie.
Może to być również dopłata w wysokości 500 złotych do sprzętu droższej wartości, jeżeli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość - powiedział minister.
Rodzice od 9 do 29 listopada będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Ten tydzień nie tylko z powodu przejścia wszystkich szkół na pracę zdalną, będzie inny. W związku z tym, że w środę przypada Święto Niepodległości i jest to dzień ustawowo wolny, niektórzy dyrektorzy wyznaczyli tak zwane dni dyrektorskie. W Białymstoku niektóre placówki mają je w poniedziałek i wtorek, a inne - z kolei w czwartek i piątek.
W całym roku szkolnym dyrektor ma maksymalnie 10 dni do swojej dyspozycji. Najczęściej korzysta z nich w sytuacjach, gdy w tygodniu wypada dzień ustawowo wolny.
Od poniedziałku (9.11) ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek będzie przysługiwał do 29 listopada.
Na sprzęt do nauki zdalnej przeznaczamy dodatkowe 300 mln zł. Pieniądze te trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny – oświadczył w piątek (6.11) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Szkoły zapewnią opiekę dzieciom, których rodzice są zaangażowani w walkę z epidemią - poinformował w piątek (6.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Od poniedziałku (9.11) komputer z kamerą internetową będzie podstawowym narzędziem nauki w polskich domach.
Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.