Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy zabezpieczają młode drzewka przed zwierzętami
autor: Marcelina Markowska
W nadleśnictwach w Podlaskiem trwa zabezpieczanie młodych drzew. W ten sposób leśnicy chcą ochronić sadzonki.
Chodzi o to, żeby zwierzęta ich nie jadły - mówi leśniczy Jacek Bielski z Nadleśnictwa Dojlidy.
"Zaczynając od tych najmniejszych drzewek, to najczęściej zabezpieczamy je tzw. chemią. Jest to piasek kwarcowy, który nie smakuje zwierzynie. Tak jak komuś kanapka upadnie w piach i nie będzie już smakować, tak samo jest ze zwierzętami. Wtedy sadzonka ma szanse rosnąć dalej" - podkreśla leśniczy.
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk podkreśla, że substancja i wełna do zabezpieczania sadzonek nie są szkodliwe dla zwierząt.
"Nawet jeżeli zwierzę połknie np. kawałek wełny zabezpieczającej, to na pewno wydali ją z organizmu. Nie jest to szkodliwe, podobnie jest z innymi substancjami. Są one naturalne, nie wpływają źle na organizmy zwierząt. Drażnią jedynie zmysł smaku, ale nie podrażniają i nie szkodzą".
W tym roku w Podlaskiem leśnicy zabezpieczą około 4 tysiące hektarów sadzonek.
Choć w czerwcu pozytywną decyzję na odstrzał 20 żubrów z Nadleśnictwa Krynki w Puszczy Knyszyńskiej wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, niedawno Sąd Administracyjny w Warszawie ją wstrzymał.
Dzięki temu żubry mają mieć łatwiejszy dostęp do wody. Pracownicy Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej planują wyczyścić kilkanaście naturalnych wodopojów na tym terenie.
Zachęcają do posadzenia drzewka i wsparcia w ten sposób środowiska. Leśnicy z całego kraju rozdają w piątek (18.09) sadzonki dębów i świerków w związku z ogólnopolską akcją sadziMY 2020.
Sezon grzybowy w pełni, w lasach nie brakuje ludzi spacerujących z koszykami i zbierających najróżniejsze okazy. Grzybobranie to bez wątpienia jedno z ulubionych zajęć Polaków w okresie letnio-jesiennym.
Dzięki ich kilkuletniej pracy, pszczoły wracają do swojego naturalnego środowiska. Leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl odtwarzają w Puszczy Knyszyńskiej bartne pasieki. Ich wysiłki nie idą na marne. Barcie zamieszkują leśne pszczoły.