Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy z Supraśla odtwarzają w Puszczy Knyszyńskiej bartne pasieki [zdjęcia]

Leśnicy z Supraśla odtwarzają w Puszczy Knyszyńskiej bartne pasieki [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski

30.06.2020, 15:53, akt. 16:03

Dzięki ich kilkuletniej pracy, pszczoły wracają do swojego naturalnego środowiska. Leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl odtwarzają w Puszczy Knyszyńskiej bartne pasieki. Ich wysiłki nie idą na marne. Barcie zamieszkują leśne pszczoły.

Fot. Marcin Mazewski
Fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl odtwarzają w Puszczy Knyszyńskiej bartne pasieki - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Leśnikom zależy na tym, aby pszczoły wróciły do lasu. Od kilku lat bierzemy udział w różnych programach. Pszczoły przylatują do lasu, osiedlają się w lasach, korzystają z lasu, z jego natury, z roślin, które rosną wokół barci, także programy działają - mówi rzecznik RDLP w Białymstoku Jarosław Krawczyk.


Nadleśnictwo Supraśl jako jedno z kilku w dyrekcji białostockiej wzięło udział w projekcie, który nosi nazwę "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Dzięki temu powstały między innymi 3 barcie i dwie kłody bartne.

- Ten projekt miał dwa cele - ratowanie resztek dzikich pszczół, które wciąż w lasach są, drugim celem było przywrócenie świadomości społecznej istnienia takiego zawodu, zaginionego już - jakim było bartnictwo - mówi Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl.


Nadleśnictwo Supraśl zaprasza do współpracy także innych pszczelarzy, którzy po podpisaniu odpowiednich umów mogą ustawiać swoje ule w wyznaczonych przez leśników terenach  Puszczy Knyszyńskiej.

- Jako pszczelarz z Supraśla bardzo chętnie przyjeżdżam do lasu. Prowadzę pasiekę wędrowną i zawsze jednym z ważniejszym punktów mojej wędrówki w ciągu sezonu jest las. Te pszczoły też mogą trochę odetchnąć od tej ciężkiej chemii jaką teraz mamy na polach rolniczych. One zawsze się mi tu fantastycznie odbudowują - mówi pszczelarz Dariusz Matys.


W okolicach Kopnej Góry znajduje się też kilometrowa ścieżka edukacyjna poświęcona pszczołom i bartnictwu.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

3.06.2020, 12:52

W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.


Białystok kwitnie [zdjęcia]

29.05.2020, 19:10

Wiosną Białystok wygląda wyjątkowo pięknie.


Jak uratować pszczoły?

29.05.2020, 12:35

Te pożyteczne owady dają nie tylko miód. Przede wszystkim pełnią ważną rolę w przyrodzie, zapylając rośliny. Obecnie ich populacja się zmniejsza.


Białostoccy urzędnicy chcą stworzyć warunki dziko żyjącym pszczołom

24.05.2020, 16:54

W Lesie Zwierzynieckim znajdującym się na terenie Białegostoku ustawione zostaną dwie kłody bartne, a w pniu drzewa powstanie barć. To kolejne - obok miejskiej pasieki - działanie miasta, by chronić pszczoły.





ZNAJDŹ NAS




stock.adobe.com
REGION
24.11.2024, 06:59, akt. 07:02

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok