Radio Białystok | Wiadomości | Żubry z Puszczy Białowieskiej będą miały łatwiejszy dostęp do wody
autor: Marcelina Markowska
Dzięki temu żubry mają mieć łatwiejszy dostęp do wody. Pracownicy Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej planują wyczyścić kilkanaście naturalnych wodopojów na tym terenie.
Jak mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, akcja to część programu kompleksowej ochrony żubra w Polsce.
Nadleśnictwo Browsk w związku z programem "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce" przystąpi do konserwacji, czyszczenia naturalnych wodopojów. Na terenie tego nadleśnictwa jest ich 18. W tym roku rozpoczną się pracę przy odmulaniu, czyli wybraniu mułu ze zbiorników. Także brzegi tych zbiorników będą w taki specjalny sposób wyprofilowane, żeby zwierzęta miały łagodny dostęp do wody
- mówi Jarosław Krawczyk.
Jarosław Krawczyk podkreśla, że w związku z programem ochrony żubrów odnowione będą też sady.
Nadleśnictwo Browsk od jakiegoś czasu na powierzchni ok. 8 ha posadziło dzikie jabłonie. To jest przysmak dla żubrów. W ramach projektu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce" te sady też będą konserwowane. Drzewka będą przycinane, formowane tak żeby jabłek było więcej. W ten sposób żubry będą mogły mieć do nich też łatwiejszy dostęp
- dodaje Jarosław Krawczyk.
Na terenie Nadleśnictwa Browsk żyje ok. od 120 do 180 żubrów. Prace nad odnowieniem wodopojów rozpoczną się pod koniec października.
Niedawno okazało się, że do gromady dołączyły dwa młode cielaki. Aktualnie w puszczy żyje aż 15 osobników tego gatunku.
Kolejne dwa żubrzątka przyszły na świat w rodzinie żubrów, która od dwóch lat żyje w Puszczy Augustowskiej. Po tych narodzinach stado liczy 15 zwierząt.
To pierwsze takie narodziny w tym roku. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym na świat przyszło żubrzątko.