Radio Białystok | Wiadomości | Upamiętnienie 78. rocznicy wywózki Żydów z gett w Łomży i Suchowoli
W Łomży a także w Suchowoli i pobliskich miejscowościach upamiętniono dziś (2.11) 78. rocznicę wywózki Żydów do obozów zagłady.
Upamiętnienie rocznicy likwidacji getta w Łomży
Złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i krótką modlitwą upamiętniono w Łomży rocznicę likwidacji getta. W miejscu, gdzie była jego granica, przy ul. Senatorskiej jest obecnie tablica poświęcona "wiecznej pamięci Żydów łomżyńskich" i tam m.in. władze miasta złożyły kwiaty. Mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski:
Rolą władz samorządowych jest uczczenie pamięci osób zmarłych, które były mieszkańcami naszego miasta. Ci zginęli w trudnych czasach wojennych na skutek działania różnych władz i warto pamiętać o tych osobach. Stąd między innymi już od kilku lat składamy kwiaty pamięci likwidacji getta - mówi Mariusz Chrzanowski.
Przygotowania do likwidacji żydowskiej dzielnicy rozpoczęły się wieczorem 1 listopada 1942 r., ale to właśnie dzień później rozpoczęło się wysiedlanie kilku tysięcy Żydów.
Kapucyn o. Jan Bońkowski jako kilkulatek obserwował to z okien rodzinnego mieszkania przy ul. Dwornej:
Całe szeregi środkiem ulicy przechodziły. Psy, wilczury duże, pałki... Jako dziecko nie rozumiałem tego. Wtedy mama zauważyła, że stałem w oknie. "Uciekaj stąd!" - zabrała mnie, bo widziała, co się dzieje. Oni byli prowadzeni na Plac Zambrowski, a później byli wywożeni do Zambrowa samochodami - wspomina o. Jan Bońkowski.
Łomżyńscy Żydzi w styczniu 1943 r. trafili z Zambrowa do obozów zagłady m.in. w Treblince i Oświęcimiu.
Kwiaty złożono dziś także w lesie giełczyńskim, w miejscu egzekucji, gdzie w latach okupacji Niemcy zamordowali 12 tys. Polaków i Żydów.
78 rocznica wywózki z getta w Suchowoli i pobliskich miejscowości
Dziś mija 78 lat od wywózki Żydów z Suchowoli, Sztabina, Nowego Dworu i Dąbrowy Białostockiej. 2 listopada 1942 roku wojska niemieckie rozpoczęły akcję wywózki z getta w Suchowoli i pobliskich miejscowości.
Ponad 5 tysięcy Żydów trafiło do obozu przejściowego w Kiełbasinie pod Grodnem, a następnie do obozów zagłady w Treblince i Auschwitz.
Aby upamiętnić tę rocznicę na części drzew w parkach w Suchowoli, Nowym Dworze, Sztabinie, a jutro także w Dąbrowie Białostockiej, zawieszane są czerwone sznurki - symbol tragicznie przerwanej historii.
W 1937 roku w Suchowoli mieszkało około 1500 Żydów, w 1942 populacja wzrosła do 5100. Było to spowodowane stworzeniem...
Opublikowany przez Centrum Trzech Kultur
Poniedziałek, 2 listopada 2020