Radio Białystok | Wiadomości | Spacer historyczny śladami białostockich Żydów
Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Można je było bezpłatnie zwiedzić podczas czwartkowego (14.08) spaceru z przewodnikami. Spotkanie rozpoczęło się o 17:00 przed dawną szkołą żydowską przy ulicy Lipowej 41D w Białymstoku.
Chcemy przypomnieć dawne dzieje miasta - mówi współorganizatorka spaceru Katarzyna Sztop-Rutkowska:
Spacer jest elementem obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania w Białostockim Getcie. Główne uroczystości będą w niedzielę (16.08).
Władze miasta uczącą pamięć białostockich Żydów w południe przy ulicy Żabiej, natomiast po południu społecznicy zapraszają na cykl spotkań, warsztatów i wystaw poświęconych kulturze żydowskiej w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej. W tym samym czasie, o godzinie 19:00 odbędzie się też koncert plenerowy kołysanek i piosenek w jidysz w parku Plany.
Cały program dostępny jest na stronie jewishbialystok.pl.
Koncert Białystok Ghetto Underground odbył się w miejscu, gdzie 77 lat temu, podczas powstania w getcie, miały miejsce najcięższe walki. Pośród współczesnych bloków, na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej, rozbrzmiały pieśni z getta i obozów.
W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.
9 sierpnia 1920 roku bolszewicy zamordowali pięciu mieszkańców gminy Suchowola, przedstawicieli miejscowej inteligencji.
W Jedwabnem odbyły się w piątek (10.07) modlitwy w 79. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Zbrodni według ustaleń IPN dokonali Polacy z inspiracji Niemców.