Radio Białystok | Wiadomości | Wydano drugą część publikacji o Żydach z Suchowoli
To ważna książka dla mieszkańców Suchowoli, a także miłośników historii i regionalistów. Wydano drugą część przetłumaczonej z hebrajskiego i jidysz na polski publikacji pod tytułem "Księga Pamięci. Historia Żydów z Suchowoli".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Książka to zbiór wspomnień wielu autorów wydana w oryginale w 1957 roku w Jerozolimie. Można znaleźć w niej wiele cennych informacji.
Księga ważna z punktu widzenia naszej historii i mieszkańców Suchowoli, ponieważ pokazuje codzienne życie żydowskiej części naszych mieszkańców, również relacje jakie wówczas panowały podczas II wojny światowej. Opisuje również życie w gettcie. W 1944 roku istniało na terenie Suchowoli getto, gdzie spędzono Żydów z Korycina, Janowa, Goniądza, z Suchowoli. W tych wspomnieniach te tragiczne wydarzenia są opisane - mówi burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Cała Księga liczy ponad 500 stron, ale jest wydawana w stustronicowych częściach.
Wydaliśmy ją w 500 egzemplarzach, nauczeni doświadczeniem, bo w tamtym roku pierwszą część wydaliśmy w ilości 200 sztuk i się bardzo szybko rozeszła. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Teraz rozszerzyliśmy akcję promowania drugiej części o wysyłkę na cały kraj. Polega to na tym, że odbiorca pokrywa tylko koszt wysyłki, a książka jest za darmo - mówi Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur.
Drugą część "Księgi Pamięci" wydano przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Zainteresowani mogą się też po nią zgłaszać bezpośrednio do Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. W przyszłym roku do rąk czytelników trafi część trzecia.
Elegancki budynek, lekko skryty w jednej z uliczek odchodzących od słynnego ronda w Krynkach - to dawna synagoga.
Trzeba doprowadzić do ekshumacji w miejscu zbrodni Jedwabieńskiej z 1941 roku - mówili w czwartek (17.09) przy symbolicznym pomniku w Jedwabnem przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość.
Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.
"To świadectwo naszej pamięci" - takie słowa można było usłyszeć w lesie w Łopuchowie koło Tykocina. Są tam zbiorowe mogiły, ze szczątkami ofiar zagłady sprzed 79 lat.
Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.