Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież w Białymstoku apeluje o to, by do szkół wprowadzić edukację klimatyczną
autor: Marcelina Markowska
Segregowanie śmieci nie wystarczy, potrzebujemy zmian systemowych - mówią uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tym razem zgromadzili się pod Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku.
Podkreślają, że o tym jak dbać o planetę, powinni się uczyć w szkole.
"Jesteśmy tu, bo wiemy, jak wygląda system edukacji w Polsce. Nie mówi się o kryzysie klimatycznym, a moglibyśmy mieć takie zajęcia np. na godzinie wychowawczej" - mówi jedna z uczestniczek.
Podczas wakacji nie robimy sobie przerwy od strajkowania. Jednym z naszych głównych postulatów jest przekonanie naszego rządu, by przyjął Nowy Zielony Ład Europejski i przede wszystkim wprowadził do szkół edukację klimatyczną jako oddzielny przedmiot - mówi aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku Jakub Kwiatkowski.
Wakacyjne strajki klimatyczne organizowane są w wielu miastach w Polsce, m.in. w każdy piątek odbywa się przed Urzędem Miasta w Katowicach.
Wyszkolenie przyszłych liderów, nauka dialogu oraz działalność edukacyjna – to pomysły działaczy ruchu Polska 2050 założonego przez byłego kandydata na prezydenta, Szymona Hołownię. O swoich planach opowiadali działacze ruchu podczas spotkania inauguracyjnego w piątek (7.08) w Białymstoku.
Miał być pokojowy protest ekologiczny, a było spotkanie z policją. Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który miał odbyć się w piątek (31.07) przy Urzędzie Miejskim w Białymstoku rozwiązano jeszcze przed początkiem manifestacji, ponieważ zdaniem funkcjonariuszy nie zgłoszono jej władzom miasta. Młodzi aktywiści ekologiczni twierdzą jednak, że kontaktowali się z Urzędem Miejskim i otrzymali informację, że nie muszą zarejestrować tak niewielkiego zgromadzenia.
Prokuratura w Białymstoku prowadzi dochodzenie w sprawie ataku na nastolatkę podczas jednego z czerwcowych wieców wyborczych Andrzeja Dudy w centrum miasta.
Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej - mówią przedstawiciele Greenpeace Polska.
Ze względu na epidemię nie mogą demonstrować na ulicach, więc przenieśli się do internetu. Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali protest online.