Radio Białystok | Wiadomości | Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego nie mogą demonstrować na ulicach - zrobią to online
autor: Marcelina Markowska
Ze względu na epidemię nie mogą demonstrować na ulicach, więc przenieśli się do internetu. Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali protest online.
By wziąć udział w proteście można m.in. opublikować swoje zdjęcie z transparentem - wyjaśnia aktywistka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku Katarzyna Żamoja.
Zrobić sobie zdjęcie z transparentem, na którym napiszę się hasztagi : "climate strike online" i "na miarę kryzysu". Zachęcamy do wstawiania tych zdjęć na portale społecznościowe. Na naszej stronie internetowej dodaliśmy licznik osób strajkujących i można się tam zarejestrować. Otworzyliśmy także ogólnopolskie wydarzenie na Facebooku strajku online. Dodaliśmy opcję zameldowania się w tym wydarzeniu. Dzięki temu można pokazać, że się strajkuje - dodaje.
Katarzyna Żamoja podkreśla, że uczestnicy protestu chcą m.in. zwiększać świadomość społeczeństwa na temat kryzysu klimatycznego.
Nasze główne cele, które są poruszane na każdym strajku to m.in. zależy nam żeby media nagłaśniały ten temat, bo najważniejsza jest świadomość społeczeństwa. Chcemy też, żeby w szkołach wprowadzona była edukacja klimatyczna. Skupiamy się też na tym, żeby politycy nie zapominali o katastrofie klimatycznej i o działaniach, które powinniśmy podejmować, żeby ją zahamować - dodaje.
Teraz na oficjalnej stronie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zarejestrowanych jest ponad 3000 uczestników protestu.
Oczekują, by rząd podjął kroki w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych i by polityka energetyczna opierała się na odnawialnych źródłach energii.
Jak walczyć z kryzysem klimatycznym? Jak zmienić nawyki ludzi, by nie doprowadzić do katastrofy? M.in. na te tematy rozmawiali uczestnicy debaty w ramach kawiarenki obywatelskiej w Białymstoku.
Niektóre kawiarnie i restauracje powoli wycofują się z m.in. z plastikowych słomek i sztućców. Wszystko to z powodu tzw. dyrektywny plastikowej, która zacznie obowiązywać już za niecałe dwa lata w Unii Europejskiej.
Żądają, by rząd całkowicie zrezygnował z energetyki węglowej i przeszedł na odnawialne źródła energii. Uczestnicy Strajku dla Ziemi zebrali się w piątek (27.09) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.