Radio Białystok | Wiadomości | BCO pobiera najwięcej próbek do badań od osób z kwarantanny
Ponad połowę próbek do badań od osób kończących kwarantannę w Podlaskiem pobiera Białostockie Centrum Onkologii.
W działających od 10 dni mobilnych punktach, wymazy do testów na obecność koronawirusa pobrano od ok. 90 osób. W niektórych miejscach, jak np. przy szpitalach w Kolnie i Wysokiem Mazowieckiem nie zgłosiła się jeszcze żadna osoba z kwarantanny.
Tymczasem w regionie przybywa mobilnych punktów pobierania wymazów. Jak informuje Izabella Bołtruczuk z Podlaskiego NFZ, Fundusz podpisał kolejne umowy na działanie dodatkowych 3 mobilnych punktów pobierania wymazów.
- Robimy wszystko, żeby osoby na kwarantannie w całym regionie miały wygodny i szybki dostęp do takich miejsc. Nowe punkty powstały w Łomży, Kolnie i w Białymstoku. Tak więc teraz jest w województwie podlaskim 12 miejsc, w których osoby z kwarantanny mogą sprawdzić, czy są zdrowe - tłumaczy Izabella Bołtruczuk.
W Białymstoku są 2 mobilne punkty pobrań wymazów przy BCO i przy Szpitalu MSWiA. W Suwałkach i w Łomży punkty są przy szpitalach wojewódzkich. W Grajewie, Łapach , Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i w Kolnie przy szpitalach powiatowych.
Każdy, kto jest na kwarantannie, w 11. dobie dostaje SMS, który informuje o bezpłatnym badaniu.
- W 12. dobie kwarantanny można dobrowolnie pobrać wymaz w jednym z 12 miejsc na Podlasiu - tam, gdzie jest najwygodniej. Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wymaz jest pobierany bez wychodzenia z auta. Wynik badania będzie przekazany przez laboratorium. Będzie też dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta - mówi Bołtruczuk.
Mobilne punkty pobrań działają 7 dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie. Szczegóły można znaleźć na stronie nfz-bialystok.pl. Można również dzwonić na infolinię: 800 190 590.
Mobilne punkty pobrań powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.