Radio Białystok | Wiadomości | Mobilne punkty do pobierania wymazów zaczęły działać w Podlaskiem
Od środy (6.05) w Podlaskiem zaczynają działać na razie cztery mobilne punkty pobrań wymazów do testów na obecność koronawirusa. Z każdym dniem ma być ich coraz więcej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mobilne punkty w województwie podlaskim prowadzą: Białostockie Centrum Onkologii oraz szpitale powiatowe w Grajewie, Łapach i w Bielsku Podlaskim.
Próbki do testów będą pobierane od osób, które kończą kwarantannę. Sanepid wyśle im SMS-a z informacją, gdzie i kiedy mają się zgłosić na pobranie wymazu. Do punktu pobrań muszą przyjechać samochodem.
Ci, którzy nie mają auta, dostaną instrukcje postępowania z sanepidu. W ciągu dwóch dni po badaniu każda osoba dostanie jego wynik. Jeżeli będzie negatywny, będzie mogła opuścić kwarantannę. W Podlaskiem kwarantanną objętych jest ponad 1800 osób.
Mobilne punkty pobrań będą pracować 7 dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie.
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł. W całym kraju do wykonywania badań na obecność koronawirusa w mobilnych punktach zgłosiło się blisko 170 podmiotów - głównie szpitali.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w kraju. Minister zaznaczył, że w przypadku wzrostu liczby chorych, możliwe jest wstrzymanie planu znoszenia ograniczeń lub przywrócenie niektórych obostrzeń.
Jest 218 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło kolejne 7 osób - podało w środę (6.05) Ministerstwo Zdrowia. Z danych resortu wynika, że w sumie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 14 647 osób, zmarło 723 chorych.
5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Ok. 10 proc. pacjentów w obawie przed koronawirusem przekłada planowe zabiegi w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Placówka wznowiła je po ponad miesięcznej przerwie.
Podlaski sanepid potwierdził szósty przypadek zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim. Zmarły to 63-latek z Siemiatycz.
Wiadomo już, że część przedszkoli i żłobków się otworzy, część się do tego przygotowuje. Taka możliwość jest od środy (6.05), a decyzja należy do właścicieli lub organów prowadzących, czyli samorządów.
Specjalny Zespół Interwencji Kryzysowej powstał w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jego głównym celem będzie pomoc w walce z koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej.
Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli pobieranie wymazów od osób potencjalnie zakażonych.