Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku dostało europejski certyfikat w leczeniu raka jajnika
Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka jajnika. To pierwsza w Polsce i 25. w Europie placówka z takim certyfikatem.
Symboliczną tabliczkę z informacją o certyfikacie zawieszono we wtorek w szpitalu przed wejściem do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii (UCO).
Koordynator UCO dr hab. Paweł Knapp poinformował na briefingu prasowym, że certyfikat: Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery jest prestiżowym w ginekologii onkologicznej.
- To jest pierwszy w Polsce Ovarian Unit (ang. ovary - jajnik), który powstał dzięki ocenie naszej pracy - mówił dr hab. Paweł Knapp.
Koordynator UCO dr hab. Paweł Knapp podkreślił, że powstanie takiego certyfikowanego ośrodka leczenia zaawansowanego raka jajnika to zwieńczenie wielu lat pracy lekarzy w tym szpitalu, współpracowników.
- Stworzyliśmy pełnoprofilowy oddział, pełnoprofilowe centrum leczenia oczywiście nie tylko raka jajnika, ale wszystkich innych nowotworów ginekologicznych. Natomiast zostaliśmy wyróżnieni, gdyż rak jajnika w chwili obecnej jest chorobą, która wymaga naprawdę dużego kunsztu operacyjnego i stąd jestem bardzo szczęśliwy, że zostało to w Europie zauważone - powiedział dr hab. Paweł Knapp.
Paweł Knapp wyjaśnił, że przed przyznaniem certyfikatu oceniano stosowane w centrum techniki operacyjne, wyniki i efekty przeprowadzanych operacji, uzupełniające techniki leczenia (stosowanie np. chemioterapii podgrzewanej). Oceniano także, czy zastosowany stopień rozległości wykonywanych zabiegów był właściwy, a to w raku jajnika jest "kluczowe i ważne".
Przypomniał, że zaawansowany rak jajnika wiąże się z koniecznością operowania innych narządów w jamie brzusznej, a ma to znaczenie dla przeżycia pacjenta dotkniętego chorobą onkologiczną.
- Nie wystarczy tylko usunąć guza, bo rak jajnika jest chorobą ogólnoustrojową i chirurg ginekolog-onkolog poruszający się w meandrach nowotworu, jakim jest rak jajnika, musi biegle +poruszać się+ po całej jamie brzusznej - mówił Knapp.
Rak jajnika jest "podstępnym nowotworem"
Dr hab. Paweł Knapp wielokrotnie wcześniej informował, że rak jajnika jest podstępnym nowotworem, bo nie daje wcześniejszych jednoznacznych objawów, a gdy jest wykryty, często bywa zaawansowany. Nie ma także skutecznej profilaktyki tego nowotworu, co wynika ze specyfiki tego raka.
Połowa pacjentek trafia na leczenie z zaawansowanym rakiem
We wtorek Knapp poinformował, że rocznie w Uniwersyteckim Centrum Onkologii leczonych jest ok. 75 pacjentek z rakiem jajnika, z czego ok. 50 to przypadki, gdy nowotwór jest zaawansowany. Do Białegostoku na leczenia trafiają pacjentki z całego kraju. Knapp mówił, że w ostatnich latach na świecie udało się sprawić, że pacjentki z rakiem jajnika żyją dłużej niż kiedyś.
Knapp liczy również, że certyfikat to szansa na zdobywanie środków na dalsze badania naukowe nad rakiem jajnika oraz dalszy rozwój Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.
- Zachodni standard leczenia raka jajnika wkracza do Polski od wschodu - powiedział pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr hab. Jan Kochanowicz.
Dyrektor także podkreślił, że ośrodek leczenia raka jajnika w USK to wynik wieloletnich doświadczeń i prac "pokoleniowych" ginekologów z tej placówki, także we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii (szpital BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego). - To wszystko zaowocowało uzyskaniem certyfikatu - powiedział Kochanowicz. Szpital USK jest prowadzony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Dyrektor Kochanowicz dodał, że certyfikat jako potwierdzenie jakości leczenia to korzyść głównie dla pacjentek, potwierdzenie najwyższej jakości tego leczenia, dostępu do takich metod.