Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie Eurydyki zbiera chustki i apaszki dla kobiet w trakcie chemioterapii
Przewiewne, wykonane z dobrych materiałów, kolorowe chustki, apaszki i szale zbiera do 30 stycznia w Białymstoku Stowarzyszenie Eurydyki, by uszyć z nich nakrycia głowy dla pań, które są w trakcie chemioterapii.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stowarzyszenie Eurydyki skupia pacjentki dotknięte rakiem jajnika. Barbara Idźkowska z tego stowarzyszenia poinformowała, że chodzi o to, by panie mogły sobie wybierać chusty na różne okazje, zmieniać je. Jak podkreśliła, głównym celem jest pokazanie pacjentkom, że ktoś o nich myśli, że nie są w chorobie i w leczeniu same.
Nakrycia głowy, np. chusty zdobione elementami dekoracyjnymi, wyszywaniami czy przystosowane do wykonywania różnych typów wiązań, uszyje pacjentkom pracownia krawiecka. Są już przygotowane projekty. Nakrycia głowy mają być gotowe na Dzień Kobiet, ale Stowarzyszenie Eurydyki chce przekazywać je potrzebującym pacjentkom także bez specjalnych okazji, by np. były dostępne w Uniwersyteckim Centrum Onkologii dla kolejnych pacjentek.
Szale, chusty czy różne ozdoby można przynosić do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku codziennie od 8:00 do 18:00 do 30 stycznia.
Nowa inwestycja Białostockiego Centrum Onkologii może skrócić czas oczekiwania na leczenie radioterapią. Za blisko pół miliona złotych szpital kupił dodatkową stację planowania leczenia oraz zaktualizował oprogramowanie w sześciu już istniejących.
Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.
Rak jelita grubego każdego roku zabija blisko 12 tysięcy Polaków. Wielu z nich mogłoby uniknąć choroby, gdyby prowadziło zdrowy tryb życia i korzystało z regularnych badań profilaktycznych.
Pierwsi pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skorzystali z refundowanych przez NFZ zabiegów tzw. trombektomii mechanicznej, czyli udrażniania naczyń z zakrzepu w leczeniu udaru mózgu.