Radio Białystok | Wiadomości | Zaczęły się wiosenne prace nad łąkami kwietnymi w Białymstoku
W Białymstoku rozpoczęły się prace ogrodnicze nad łąkami kwietnymi w przestrzeni miejskiej - poinformowały w sobotę (11.04) władze miasta w mediach społecznościowych. Prace prowadzi - w ramach trzyletniej umowy warszawska Fundacja Łąka.
Łąki bardzo spodobały się mieszkańcom
Łąki kwietne w pasach drogowych, na zieleńcach, skwerach oraz pola słonecznikowe powstały po raz pierwszy w Białymstoku w 2019 r. Łącznie zajmowały powierzchnię ok. 5,5 ha - podawało wcześniej miasto. Zdjęcia miasta z tymi łąkami w tle są np. wykorzystane w kalendarzu miejskim na 2020 r. Przy okazji promocji tego kalendarza władze miasta podkreślały, że łąki bardzo spodobały się mieszkańcom.
Pola słonecznikowe w kilku miejscach
Obecnie zaczęły się siewy roślin na łąki kwietne i zakładanie pól słonecznikowych w kilku miejscach. Powstaną one przy ul. Romualda Jałbrzykowskiego, rondzie św. Faustyny Kowalskiej, rondzie Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego, placu Emila Fieldorfa "Nila", rondzie Nauczycieli Tajnego Nauczania, rondzie Aleksandra Małachowskiego (Władysława Sikorskiego/Jana Pawła II), rondzie Witolda Antonowicza i placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów - poinformowało miasto.
Rośliny na łąki kwietnych mają być dobrane i posiane w pasach drogowych tak, by - gdy w pełni wyrosną - nie zasłaniały kierowcom widoczności na drogach. Łąki mają być skomponowane w ten sposób, że jak najbliżej jezdni będą rosły rośliny najmniejsze, w środku łąki zaś największe. Rośliny mają być także dzięki temu jeszcze bardziej eksponowane.
Łąki upiększają miejską przestrzeń
Celem łąk kwietnych jest - jak argumentowały wcześniej władze miasta - zwiększanie bioróżnorodności, działania antysmogowe, upiększają też miejską przestrzeń.
Umowę z miastem, Białystok na łąki kwietne Fundacja Łąka podpisała w styczniu 2019. Obowiązuje ona do 15 listopada 2021 r. Jej wartość - to 1,6 mln zł - informowano media przy podpisaniu tej umowy.