Radio Białystok | Wiadomości | Maki, chabry, słoneczniki - widać już pierwsze efekty nasadzeń łąk kwietnych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]
Przyczyniają się do oczyszczania powietrza, magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów - np. pszczół, motyli i małych zwierząt.
Do 2021 roku łąki kwietne mają zająć ponad 6 hektarów działek gminnych, rond i pasów zieleni. Robią wrażenie zarówno na turystach, jak i mieszkańcach.
- Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest wiele. Nie tylko cieszą oczy turystów i mieszkańców, ale także wpływają korzystnie na bioróżnorodność. Ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań - mówi Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Warto pamiętać, że łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta. Poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej.
Koszt trzyletniej umowy na nasadzenia i pielęgnację to ponad 1,5 miliona złotych. Białystok jest jednym z nielicznych polskich miast, gdzie zdecydowano się na takie rozwiązania. Łąki kwietne są też m.in. w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.