Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsza miejska pasieka powstała w Białymstoku [zdjęcia]
Pierwsza miejska pasieka w Białymstoku jest już gotowa. Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, stanęło na skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Atrium Biała. W ulach są już pszczoły.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Charakterystyczne obiekty przyciągają uwagę białostoczan. Jak mówi Mikołaj Mak - pszczelarz odpowiedzialny za miejską pasiekę, pszczoły będą miały nad Białą dobrą bazę pokarmową.
- Trochę się martwię o natężenie ruchu, o jakieś tam drgania, które by im mogły przeszkadzać, ale myślę, że zaakceptują tę naszą cywilizację i powinny mieć się dobrze. Pod koniec maja na pewno powstanie w tych ulach miód i to dobrej jakości - podkreśla pszczelarz.
Pasieka powstała z inicjatywy urzędu miasta. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Można je obserwować, ale nie będzie do nich bezpośredniego dostępu. Wokół uli znajdują się założone w tym roku łąki kwietne i pola słonecznikowe. Dodatkowo na skwerze zostaną posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne. To zapewni pszczołom wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni. Wg szacunków w przyszłym roku pszczoły z każdego ula powinny wyprodukować od 10 do 15 kg miodu. Ma on być pakowany w słoiczki i rozdawany gościom i mieszkańcom przy różnych okazjach.
W zdecydowanej większości kwiaty już przekwitły i nie wyglądają estetycznie, ale na razie nie będą skoszone. Bo - jak mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku - Urszula Boublej - łąki kwietne - oprócz funkcji estetycznej, pełnią przede wszystkim rolę ekologiczno-przyrodniczą.
W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka, jako kontynuacja projektu zakładania łąk kwietnych. Jeszcze jesienią, na skwerze przy jednej z galerii handlowych, stanie pięć uli, w tym cztery zabytkowe. Zbierany z nich miód miasto przeznaczy na cele promocyjne.
Konkurs związany jest z tegoroczną akcją zakładania takich terenów zielonych w pasach drogowych i na działkach gminnych.
Przyczyniają się do oczyszczania powietrza, magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów - np. pszczół, motyli i małych zwierząt.
Na terenach zielonych w Białymstoku przybędzie domków dla owadów, tzw. zapylających. 12 takich domków będzie ustawionych w parkach, ale także w pobliżu miejsc gdzie powstają łąki kwietne.