Radio Białystok | Wiadomości | Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem.
W sobotę (4.04) na wspólnej konferencji prasowej wystąpili minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Do Dworczyka skierowano pytanie, jaka jest rekomendacja rządu dot. wyjazdów na Święta Wielkanocne do bliskich, do innego miasta; czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem.
- Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale (...) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach" - powiedział szef KRPM.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem.
- To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie" - podkreślił minister zdrowia.
Wspólną konferencję Łukasza Szumowskiego i Michała Dworczyka można zobaczyć na Twitterze Kancelarii Premiera
Konferencja prasowa @MorawieckiM i @SzumowskiLukasz
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 4, 2020
https://t.co/Ozo0nWF0Ds
Michał Dworczyk o zakupach maseczek ochronnych
30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Zakontraktowane środki ochronne ⤵️⤵️⤵️ pic.twitter.com/22C8aCqAuz
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 4, 2020
Szef KPRM podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat. W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.
Dworczyk podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia.
- 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - poinformował szef KPRM.
Michał Dworczyk podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.
40 mln maseczek dla obywateli
- Stworzono sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni; dzięki temu już w kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk - podał Michał Dworczyk.
W kwietniu miesięczny wolumen maseczek niemedycznych będzie wynosił 40 mln sztuk ⤵️⤵️⤵️ pic.twitter.com/5L2yMdXEpY
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 4, 2020
Dworczyk podkreślił na konferencji, że jeśli chodzi o linie produkcyjne środków ochronnych w ostatnich kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu latach, "kompetencje zostały przeniesione głównie do Chin" i inne kraje - w tym Polska - takich kompetencji praktycznie nie posiadała.
- Stąd zakup całych linii maszyn do produkcji tego asortymentu medycznego, uruchamianie w poszczególnych spółkach tak, byśmy mieli podstawowe potrzeby w tym zakresie zapewnione - powiedział Dworczyk.
- Równolegle Agencja Rezerw Przemysłu stworzyła sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. I dzięki temu już w kwietniu taki miesięczny wolumen masek niemedycznych, czyli dla każdego obywatela, czyli osób, które nie stykają się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, czy pacjentami - to będzie 40 mln sztuk - podał szef KPRM.