Radio Białystok | Wiadomości | Na co dzień produkują okna i drzwi - teraz także przyłbice chroniące przed zarażeniem koronawirusem
Kolejne podlaskie przedsiębiorstwa odpowiadają na apel szpitali o pomoc w walce z koronawirusem. Wśród nich jest także firma Abakus z Choroszczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Firma na co dzień zajmująca się produkcją okien i drzwi PCV, teraz wytwarza także przyłbice ochronne.
- W związku z zapotrzebowaniem na środki chroniące przed zarażeniem, zarząd firmy postanowił część maszyn przestawić na inną produkcję - mówi Beata Szukajt z firmy Abakus.
Pierwsza partia osłon trafiła już do testowania do szpitala USK w Białymstoku.
- Przyłbice, testują pracownicy Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK. Po pierwszych testach wiemy, że są one proste w obsłudze. Łatwo się je zakłada i wydaje się, że będą dobre do krótkiego stosowania. Więcej będziemy mogli powiedzieć po kilku dniach ich używania - mówi rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Przyłbice mają zabezpieczać przed zarażeniem przy bliskim kontakcie z chorym. Są wykonane z ekologicznego materiału, który podlega recyklingowi. Osłony mają trafiać do szpitali, ale nie tylko.
- Linia będzie czynna, dopóki starczy nam komponentu. Przyłbice, całkowicie za darmo, otrzymają również instytucje lokalne i osoby, które będą ich doraźnie potrzebowały.
Więcej informacji o produkcji oraz dostępności przyłbic można znaleźć na facebookowej stronie firmy. Teraz zakład produkuje kilkadziesiąt przyłbic dziennie.
Noclegownia i ogrzewalnia dla bezdomnych w Łomży nie zmieniają godzin otwarcia.
Ponad pięćdziesiąt osób straciło pracę po zamknięciu sklepu Tesco w Łomży. Jak informuje biuro prasowe sieci, zwolnienia były zapowiadane już na początku roku i nie mają związku z obecną sytuacją epidemiczną.
Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku przekazała 8,5 tysiąca maseczek ochronnych podlaskim szpitalom, ale jej prezes Witold Karczewski zapewnia, że to dopiero początek i zachęca przedsiębiorców, by wspierali służbę zdrowia.
Zwolnienie i obniżka czynszów w lokalach komunalnych lub przesunięcie terminów płatności - proponuje miasto Białystok w ramach pomocy lokalnemu biznesowi. Jeśli dany podmiot nie ma żadnych przychodów, będzie płacił jedynie za eksploatację lokalu.