Radio Białystok | Wiadomości | Z Parku Saskiego w Supraślu ma zniknąć 40 drzew - jest zgoda na wycinkę

Z Parku Saskiego w Supraślu ma zniknąć 40 drzew - jest zgoda na wycinkę

autor: Ryszard Minko

22.12.2019, 07:57, akt. 13:21

Jak wynika z analiz Fundacji Dzika Polska tylko w tym roku z kilkunastu parków w regionie zniknąć ma blisko 600 drzew. Część z nich już wycięto.

Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność, fot. Wojciech Szubzda
Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność, fot. Wojciech Szubzda

Chodzi między innymi o zabytkowy Park Saski w Supraślu, gdzie władze gminy uzyskały już zgodę na usunięcie blisko 40 drzew.

- Zrozumiałe jest, kiedy nie da się ich uratować i zagrażają bezpieczeństwu, ale niezrozumiałe jest, kiedy prowadzi się wycinkę, bo nie pasują do projektu, a tak jest w przypadku Supraśla – mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Burmistrz Supraśla odpiera zarzuty tłumacząc, że w supraskim parku prowadzona jest rewitalizacja, która ma przywrócić jego XVIII-wieczny wygląd. Zapewnia, że planowana wycinka nie dotyczy drzew pomnikowych, a w ich miejsce pojawiają nowe. Zarzuty dotyczące projektu rewitalizacji parku odbieram jako eko-terroryzm, bo nikt tu nie ma złych intencji - mówi burmistrz Radosław Dobrowolski.

Zgodę na usunięcie drzew w Supraślu wydał Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nie odnosi się do zarzutów aktywistów. Tymczasem w Internecie uruchomiono petycję w obronie drzew z Parku w Supraślu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W suwalskim parku Konstytucji 3 Maja wycięto jeden z najstarszych i największych jesionów

13.07.2019, 15:56

Faktem tym oburzonych jest wielu suwalczan. Zarządu Dróg i Zieleni tłumaczy jednak, że nie miał innego wyjścia.


Prezydent Białegostoku będzie musiał zająć się sprawą wycinki drzew w pobliżu lotniska na Krywlanach

27.06.2019, 18:57

Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło wniosek Tadeusza Truskolaskiego, który prosił o wyłączenie z postępowania, dotyczącego wydania decyzji pozwalającej na usunięcie przeszkód lotniczych.


Wycinka drzew przy starym szpital była zgodna z prawem. Uznała tak suwalska prokuratura

30.05.2019, 18:56

Chodzi o niemal 30 klonów, które rosły wzdłuż odgrodzenia. O zezwolenie na ich wycięcie wystąpił do Miejskiego Konserwatora Zabytków właściciel posesji.





ZNAJDŹ NAS




Wiadukt w Suchowoli, 10.03.2025, fot. Marcin Gliński
REGION
10.03.2025, 14:38, akt. 14:43

Wiadukt koło Suchowoli już otwarty









źródło: stock.adobe.com
WAŻNE!
9.03.2025, 15:59, akt. 16:04

Uwaga! Groźny smog w powietrzu




Krzysztof Nowakowski, fot. Dorota Sokołowska
BIAŁYSTOK
9.03.2025, 07:43, akt. 08:15

Zmarł Krzysztof Nowakowski




Fotolia.com
BIAŁYSTOK
9.03.2025, 15:06, akt. 15:12

Ceny mieszkań lekko w dół





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok